Facebook Google+ Twitter

Konfederacja targowicka - niezauważalnie minęła kolejna rocznica

Świętujemy w Polsce rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalono święto narodowe ku czci i na pamiątkę tego wydarzenia. Kościół w Polsce, w trudzie i mozole, wznosi Świątynię Opatrzności Bożej.

Uchwalenie konstytucji stało się przyczyną upadku polskiego państwa i rozbiorów. Papież oraz Kościół w Polsce, wraz ze znaczącą częścią elit państwa przeciwnych zmianom, które zostały zapisane w konstytucji, wystąpiły z prośbą do władcy Rosji - Katarzyny II o niedopuszczeniu do zmian. W nadziei na zachowanie istniejącego stanu prawnego. Kościół walczył o majątki, ponieważ Konstytucja 3 Maja groziła sekularyzacją większości kościelnych latyfundiów i ograniczeniem wpływów w państwie.

Wieszanie targowiczan w Warszawie 9 maja 1794 / Fot. Jan Piotr Norblin/domena publicznaNajbardziej wykształcone i, wydawałoby się, świadome elity kraju, posłowie i senatorowie, hierarchowie kościoła katolickiego zawiązali w Targowicy, dnia 14 maja 1792 roku, konfederację - choć jej sromota w rzeczywistości dokonała się już kilkanaście dni wcześniej w Petersburgu. Walcząc z narodem doprowadzili do zniszczenia najwyższego dobra, jakim było państwo i niepodległość. Przedkładając dobro własne nad potrzebę ratowania Polski Wieszanie zdrajców in effigie (29 września 1794 w czasie Insurekcji). / Fot. Jan Piotr Norblin/domena publicznazatopili kraj w ponad wiek trwającym mroku zniewolenia. Do Targowicy przystąpił król Stanisław Poniatowski - prywatnie zadłużony u Katarzyny II. Gdzież (w takich okolicznościach) mogła być jego wola?

Później majątki kościelne zostały w większości sekularyzowane przez państwa zaborcze. Zdrajcy nie uzyskali żadnych praw (liberum veto stało się już tylko pośmiewiskiem na dworach zaborców). Zachowali swe majątki, utracili godność w kraju i u zaborców. Wielu dało gardło.

14 maja 2012 roku minęła 220. rocznica zawiązania Konfederacji targowickiej.

Bibliografia:
Konfederacja targowicka - http://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_targowicka
Złodzieje patriotyzmu - http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,8005


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

janosik
  • janosik
  • 16.06.2012 11:26

Z pewnością ni idzie o świętowanie. Lecz skojarzenia same się nasuwają ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 15.06.2012 23:28

Obecna poprawność polityczna nie pozwala na kreowanie innej osobowości polaka niż rab/ ros.niewolnik/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 15.06.2012 18:37

Mamy już dość świętowania porażek .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.