Facebook Google+ Twitter

Konferecja i koncerty w ramach akcji Moja Muzyka dla Pokoju

W Pałacu Dąmbskich w Toruniu odbyła się konferencja naukowa pt. „Miejsce muzyki w naszym życiu”. Udział wziął m.in. Józef Skrzek, lider zespołu rockowego SBB. Jest to jeden z etapów ogólnoświatowej akcji "Moja Muzyka dla Pokoju".

Rada Fundacji "BORYNA". Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką. Od lewej: Mirosława Boryna, Krystyna Wiśniewska, Andrzej Boryna, prof. Włodzisław Duch, Józef Skrzek, dr Pior Podlipniak / Fot. Łukasz KołtackiArtysta przemawiał w Sali Złotej wraz z dr Piotrem Podlipniakiem z Katedry Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. dr hab. Włodzisławem Duchem z Katedry Informatyki Stosowanej UMK i artystą rzeźbiarzem Andrzejem Wojciechowskim z Katedry Pedagogiki Specjalnej.

Wydarzenie poświęcone było zagadnieniom związanym z rolą muzyki w życiu pojedynczego człowieka jak i jej wpływom na budowanie pokoju na całym świecie. Pojawiły się autorskie wykłady dotyczące nie tylko samej idei projektu, ale i wpływu dźwięku na mózg człowieka czy znaczenia rytmiki w edukacji szkolnej jako formy stymulacji w procesie terapii zaburzeń motoryki ciała. Patronem honorowym konferencji został rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Radzimiński.

W trakcie wykładów / Fot. Łukasz KołtackiPodczas spotkania można się było dowiedzieć m.in. dlaczego muzyka ma moc integracyjną. Wskazywano na problem związany z silną dezintegracją społeczną czy też brak współpracy między ludźmi, np. nauczyciela i ucznia. Muzyka przedstawiona została jako pozawerbalny sposób na porozumiewanie się, który jednocześnie może być źródłem nowych doświadczeń i ekspresji. Udowodniono, że dzięki graniu w zespole muzycznym, wspólnej pracy nad spektaklami, ruszaniu się w rytm czy za sprawą udziału w dźwiękowych zabawach i ćwiczeniach dochodzi do integracji między ludźmi.

Konferencja „Miejsce muzyki w naszym życiu” to tylko etap ogólnoświatowej akcji „Moja Muzyka dla Pokoju” organizowanej przez Fundację „Boryna” – Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką. W sobotę 20 grudnia br. Józef Skrzek będzie gwiazdą świątecznego koncertu charytatywnego połączonego ze zbiórką pieniędzy dla hospicjum „Światło”. Józefowi Skrzekowi towarzyszyć będą Beata Mańkowska (mezzosopran) oraz Aleksandra Poniszowska (sopran). Początek o godz. 19 w Kinie Grunwald w Toruniu, wstęp wolny.

Władysław Bartoszewski objął patronat nad akcją Fundacji "Boryna" / Fot. organizatorAkcja rozpoczęła się we wrześniu. - Ideą inicjatywy było to, by w miesiącu wrześniu a konkretniej w pierwszym dniu miesiąca wybrać utwór muzyczny który bardzo lubimy i często słuchamy by go zadedykować idei pokoju na świecie - mówi Mirosława Boryna, szefowa fundacji. Obecnie inicjatywę popierają znaczące osobistości, w tym Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego - Władysław Bartoszewski.

Muzyk Józef Skrzek, lider SBB z Mirosławą Boryną z Fundacji "Boryna" / Fot. Łukasz KołtackiNa 1 września 2009 zaplanowano także wspólny występ japońskiego multiinstrumentalisty Kitaro oraz Józefa Skrzeka. Wydarzenie to wpisuje się w rządowy projekt oprawy muzycznej przygotowany na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznicy upadku komunizmu. Warto zauważyć, że artyści pochodzą z tych dwóch krajów, w których wojna się rozpoczęła jak i zakończyła. - Jest znany, ceniony, gra wspaniałą muzykę ale i jest propagatorem idei porozumienia i pojednania - mówi Mirosława Boryna pytana, dlaczego wybrano akurat Kitaro.

Inicjatywa Fundacji "Boryna" ma na celu pokazać, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, niesie radość ale też łączy ludzi różnych kultur bo jest przecież uniwersalnym językiem świata. - „Moja muzyka dla pokoju” to hasło, które dotyczy nie tylko do ludzi przebywających w hospicjach czy ich rodzin. Muzyka ma być źródłem ukojenia w obliczu najcięższej w życiu prób - wyjaśnia założycielka fundacji.

strony internetowe fundacji:
www.anandamusic.pl
www.borynafoundation.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.