Facebook Google+ Twitter

Konferencja "Aktywni z astmą" - nowe spójrzenie na stary problem!

Trójka mistrzów olimpijskich - Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak i Leszek Blanik - postanowiła przypomnieć i udowodnić Polakom, że choć astma jest nieuleczalną chorobą, to można i trzeba aktywnie z nią żyć, a nawet wygrywać. Dosłownie, bo każdy z tych znanych astmatyków stawał na podium i sięgał po złote medale.

 / Fot. Andrzej Barabasz (Chepry)/Domena publicznaJuż w tę sobotę, 22 stycznia, o godz. 9.00 w siedzibie Centrum Edukacji Olimpijskiej (Warszawa, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4), na całodziennej konferencji naukowo-szkoleniowej poświęconej problemowi astmy i aktywności fizycznej młodzieży szkolnej spotkają się lekarze i nauczyciele wychowania fizycznego.

Ideą konferencji "Aktywni z astmą" jest przełamanie stereotypów panujących na temat astmy poprzez interakcję środowiska medycznego z edukacyjnym, a tym samym przekazanie nauczycielom wychowania fizycznego oraz lekarzom niezbędnych informacji na temat tego, jak całkowicie bezpiecznie zachęcić chorych wychowanków do udziału w zajęciach WF. Na konferencji pokazane zostanie również, jak leczyć astmę nie wykluczając aktywności fizycznej i uprawiania sportu na poziomie szkolnym.

Dziś w ramach akcji, przy wsparciu autorytetów naukowych z dziedziny pediatrii, pneumonologii, medycyny sportu i metodyki WF, "Aktywni z astmą" apelują do lekarzy i rodziców, by pochopnie nie zwalniali dzieci dotkniętych astmą z regularnej aktywności fizycznej.

- Mam nadzieję, że wspólnie rozwiążemy ten problem. Astma jest obecnie najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci i młodzieży. Szacuje się, że w Polsce ok. 70 proc. dzieci chorujących na astmę nie uczestniczy w zajęciach WF. Boją się rodzice, nauczyciele nie mogą nic zrobić, dlatego i odsyłają dzieci na ławkę rezerwowych. To strach przed niewiedzą - mówi dr n. med. Teresa Marek-Szydłowska, specjalista pediatrii i pulmonologii. - Dzieci nie mogą prowadzić normalnego trybu życia. Jeżeli grupa rówieśnicza wyklucza to dziecko, to ono i samo siebie wyklucza. Liczymy na Państwa wsparcie i to, że pomożemy zwalczyć ten problem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ktoś
  • ktoś
  • 20.01.2011 12:40

Taaa... leki na astmę - dozwolone w sporcie sa poprostu DOPINGIEM !!! Dla chorych i niepoełnosprawnych są inne zawody. A jak się godzimy na taki podział to godzimy się na doping w sporcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 20.01.2011 10:50

Ważny temat, dotyczy bardzo wielu rodzin - alergie i astma to prawdziwa plaga a wiedza o tych chorobach jest znikoma. Lekarze, przychodnie nie prowadzą żadnej edukacji, ograniczają się do przepisania leków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
lenow1
  • lenow1
  • 19.01.2011 22:01

Mam podziw dla olimpijczyków ale to co usłyszałem w ich wypowiedziach , gdzie w pewien sposób podważaja wiarygodnośc Kowalczyk to już świństwo . Rozumie chorych na astmę i nie zabraniam im sporu wręcz przeciwnie , ale na litość boska nie każmy startowąć ludziom z astmą z normalnymi . Tu nie chodzi o dyskryminację chorych na astmę tylko zdrowych, to oni są dyskryminowani. Jak słysze wypowiedzi naszego chodziarza o tym że te leki nie wspomagają , to mi sie chodzić odechciewa . A z jego postepków w ostatnich latach po zakończeniu kariery , przestał byc autorytetem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ważny i ciekawy materiał. Wielka szkoda, że nie promowany. Gra warta przysłowiowej świeczki. Elu, walcz o jego promocję!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kibic
  • Kibic
  • 19.01.2011 19:32

Z astmą można uprawiać sport, oczywiście, że tak. Ważne tylko jest to, aby zawodowy sportowiec był uczciwy wobec siebie i innych i nie zażywał takich leków na astmę, które są zabronione zdrowym sportowcom (są uznane jako środki dopingujące). Mam nadzieję, że Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak i Leszek Blanik w trakcie trwania sportowej kariery nie przyjmowali tak jak Marit Bjoergen środków zabronionych przez WADA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.