Facebook Google+ Twitter

Konferencja Cluster Excellence - Cluster 2.0 w Turcji

W dniach 27-30 listopada 2013, podczas wyjazdu do Imiru w Turcji, przedstawiciele Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i RARR wzięli udział w konferencji Cluster Excellence i spotkali się z tureckim środowiskiem klastrowym.

Bogdan Węgrzynek, Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i V-ce Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie podczas swojego wystąpienia na konferencji klastrowej w Turcji / Fot. archwiwum Menu GroupW dniu 28 listopada 2013 roku Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i V-ce Prezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie, Poseł na Sejm RP Bartłomiej Bodio, Przewodniczący Parlamentarnego Zespł ds. Polityki Klastrowej oraz Jakub Karp, Tomasz Bober i Marek Duda, eksperci projektu Capacity Development for Cluster Managers (CDCM) z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wzięli aktywny udział w konferencji poświęconej poprawie zarządzania klastrami - Konferencja Cluster Excellence – Cluster 2.0.

 / Fot. archiwum Menu GroupGospodarzem i głównym organizatorem całego wydarzenia był turecki lider projektu, czyli Aegean Exporters Associations z Izmiru. W konferencji udział wzięło ponad 200 osób, byli to głównie przedstawiciele tureckich klastrów, ale również osoby z agencji doradczych, instytucji otoczenia biznesu i przedstawiciele władz.

Bogdan Węgrzynek, Prezes OKIP w Turcji na konferencji klastrów / Fot. archiwum Menu GroupKonferencja została zorganizowana aby podsumować projekt, który przez ostatnie dwa lata prowadzony był przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie z Aegean Exporters’ Associations – Izmir, Turcja i Icelandic Center For Research – Reykjavik, Islandia.

Polskę na konferencji reprezentowali goście specjalni: Poseł na Sejm RP Bartłomiej Bodio, Przewodniczący Przewodniczący Parlamentarnego Zespł ds. Polityki Klastrowej, którego wystąpienie miało temat „Cele i założenia polskiej polityki klastrowej na lata 2014-2020” oraz Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, V-ce Prezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie, który przestawił prezentację o networkingu klastrów na przykładzie działań prowadzonych przez Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Bogdan Węgrzynek, Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i V-ce Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie podczas swojego wystąpienia na konferencji klastrowej w Turcji / Fot. archwiwum Menu GroupCiekawe wystąpienia mieli Hákon Gunnarsson, przedstawiciel Islandzkiego Klastra Energii Odnawialnej, Reza M. Zadeh Dyrektor Generalny European Foundation for Clusters Excellence z Barcelony, czy John Murray reprezentujący Bułgarski Klaster Meblarski. Ponadto, równie interesujące, wystąpienia mieli przedstawiciele klastrów tureckich i reprezentanci tureckiego Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Nauki.

Bogdan Węgrzynek, Prezes OKIP w Turcji na konferencji klastrów / Fot. archiwum Menu GroupKolejne było wystąpienie Głównego Koordynatora Projektu CDCM, Ekina Taskina, którego celem było zachęcenie przedstawicieli klastrów do udziału w kilkumiesięcznym cyklu szkoleń dla menadżerów klastrów, przedstawicieli władz odpowiedzialnych za politykę klastrową i instytucji otoczenia biznesu zajmujących się klastrami. Szkolenie prowadzone będzie w oparciu o wytyczne i metodologie ogólnoeuropejskiej inicjatywy Cluster Excellence – pozwoli to na wykorzystanie najlepszej wiedzy o klastrach jaka jest dostępna na świecie. Szkolenie oparte będzie na materiałach Harvard Business School, case studies Michaela Portera – twórcy teorii konkurencyjności i klasteringu. Materiały szkoleniowe opracowano na licencji Harvard Business Shool, IESE oraz European Foundation for Cluster Excellence.

Bogdan Węgrzynek, Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i V-ce Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie podczas swojego wystąpienia na konferencji klastrowej w Turcji / Fot. archwiwum Menu GroupPolscy uczestnicy konferencji wzięli aktywny udział w tej części konferencji, gdyż podobne plany dotyczą Polski i polskich klastrów. A jest to efektem tego, że Jakub Karp, Tomasz Bober i Marek Duda z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ukończyli to samo szkolenia dla trenerów w European Foundation for Clusters Excellence w Barcelonie. Szkolenie prowadzone było przez uznanych na całym świecie profesorów i ekspertów w dziedzinie konkurencyjności gospodarki i klastrów, a absolwenci uzyskali tytuły Associate Trainer, pozwalające na samodzielne prowadzenie szkoleń w ramach inicjatywy Cluster Excellence. Dzięki temu planuje się wprowadzenie tej metody szkolenia w naszym kraju i prawdopodobnie będzie to model wdrożony w Turcji, a samo szkolenie zorganizowane zostanie z pomocą tureckich ekspertów. Ważny był również udział Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który bardzo aktywnie angażuje się w międzynarodową współpracę z klastrami.

Bogdan Węgrzynek, Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw i V-ce Prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie jako ekspert na konferencji klastrowej w Turcji / Fot. archwiwum Menu GroupDrugiego dnia miały miejsce spotkania sieciujące pomiędzy przedstawicielami klastrów, jak również rozmowy kuluarowe, w których można było wymienić się doświadczeniami i uzyskać ważne informacje od światowych ekspertów w dziedzinie klasteringu.

OKIP w Turcji / Fot. archiwum Menu GroupDzięki tym bezpośrednim rozmowom przedstawiciele polskiej delegacji mieli okazję wprost zetknąć się zarówno z różnego rodzaju zagadnieniami związanymi z metodologią pracy, jak i najnowszymi propozycjami innowacyjnych rozwiązań. Jeśli połączymy to ze spotkaniami z politykami i przedstawicielami władz lokalnych, gdzie rozmawiano o możliwości nawiązania przyszłej współpracy oznacza to, że wizyta przedstawicieli RARR S.A. i zaproszonych gości była udana i powinna zaowocować w przyszłości.

Tomasz Bober, Jakub Karp, Anna Figiel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.