Facebook Google+ Twitter

Konferencja humanistyczna w filii Akademii Polonijnej

3 kwietnia w gliwickiej filii Akademii Polonijnej z Częstochowy odbyła się I Konferencja Naukowo-Dydaktyczna pt. "Kształcenie humanistyczne w regionie kopalń i hut".

Konferencja, na którą zaproszono dyrektorów i nauczycieli śląskich szkół, połączona z promocją jednej z pierwszych szkół wyższych niepublicznych w Polsce, miała pokazać w jaki sposób kształcenie humanistyczne rozwija się w najbardziej uprzemysłowionym rejonie naszego kraju. Gościem specjalnym konferencji był śląski kurator oświaty - dr Marian Drosio.

Akademia Polonijna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1992 r. w Częstochowie Wyższej Szkoły Języków Obcych i Ekonomii. W 2002 r. uczelnia otworzyła swoją pierwszą filię w Gliwicach, rektorem jest dr hab. inż. Ludgarda Buzek.

Pani rektor rektor rozpoczęła konferencję od przybliżenia działalności placówki. Informacje o działalności poszczególnych wydziałów zaprezentowali prodziekani wydziałów. Wśród prelegentów można było usłyszeć dr. Janusza Zydronia ("Zjawisko redundancji w komunikacji i glottodydaktyce"), dr. Krzysztofa Kowalczyka-Twarowskiego ("Transfer kulturowy w dydaktyce języka angielskiego oraz cywilizacji anglojęzycznej"), dr. Piotra Steca, który podpowiadał, jak uczyć prawa "nieprawników".

Z ciekawym referatem wystąpił prof. Marek Piechota, mówiący o miejscu stylistyki współczesnego języka polskiego wśród przedmiotów filologii. Warte uwagi było zakończenie, w którym prelegent wyraził nadzieję, że za kilka lat uczelnia "będzie uczyła nie języków obcych, ale języków przyjaciół". Później głos zabrał prof. Jan Ballarin, znany wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, mówiący o potrzebie nauczania prawidłowej emisji głosu. Jako ostatni głos mówił dr hab. Zbigniew Białas, rozwiązujący zagadkę Czarnego Lasu w biografii przodków J. Coetzee - laureata Literackiej Nagrody Nobla w roku 2003.

Według organizatorów, konferencja nie była wydarzeniem jednorazowym i ma być kontynuowana w przyszłych latach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.