Facebook Google+ Twitter

Konferencja Klimatyczna za 90 mln zł

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-22 16:01

90 milinów złotych będzie kosztowała ONZ-towska konferencja w sprawie zmian klimatu, która rozpocznie się 1 grudnia w Poznaniu - poinformowało ministerstwo środowiska.

W dwutygodniowym spotkaniu weźmie udział około 10 tysięcy przywódców państw, przedstawicieli rządów, organizacji pozarządowych i naukowców.

Minister środowiska Maciej Nowicki wyjaśnił, że pieniądze pochodzą z tzw. funduszu wrakowego w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, gdyż w tegorocznym budżecie nie przewidziano środków na ten cel. Fundusz wrakowy powstaje z opłat za sprowadzanie używanych samochodów do Polski. Do tej pory na koncie zebrał około miliarda złotych, z czego na recykling zużytych samochodów przeznaczył tylko około 20 milionów złotych. A to dlatego, że firmy recyklingowe nie składają wniosków o dofinansowanie.

Zdaniem sekretarza wykonawczego sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ Polska jest przygotowana do grudniowej konferencji, podczas której będzie dysktutowany projekt globalnego porozumienia na rzecz ochrony środowiska. Ma ono zostać zawarte w 2009 roku w Kopenhadze. Yvo de Boer na wspólnej konferencji z ministrem Nowickim przyznał, że stanowisko prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych będzie znaczące, ale na razie nie wiadomo czy przyjedzie on do Poznania. Sekretarz podkreślił, że to państwa decydują kogo wysłać na konferencję.

"Jeśli nowy prezydent lub wiceprezydent Stanów Zjednoczonych przyjedzie, żeby powiedzieć, że Ameryka chce współpracować z innymi krajami i prowadzić silną politykę przeciwko zmianom klimatu, to będzie to ważny sygnał dla konferencji" - dodał Yvo de Boer.

Projekty stanowisk grudniowej konferencji w Poznaniu opracują ministrowie 42 krajów. Spotkanie ma się odbyć w październiku w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.