Facebook Google+ Twitter

Konferencja krakowskich organizacji pozarządowych

W sali Obrad Rady Miasta Krakowa piątek 7 marca odbyła się konferencja z udziałem licznych przedstawicieli Organizacji Pozarządowych. Tematem było hasło Wspólnie dla Krakowa - rola organizacji pozarządowych w Gminie Miejskiej Kraków.

Pani Okońska - Walkowicz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Rada Miasta Krakowa iDyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Zarząd Gminy Kraków zdają sobie, że cytuje... organizacje pozarządowe posiadające szeroką wiedzę o potrzebach i problemach adresatów swych działań, dysponujące bogatymi doświadczeniami wynikającymi z codziennej praktyki są bardzo ważnymi i naturalnymi partnerami organów samorządu...

W Krakowie działa Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego na ponad 200 zarejestrowanych organizacji jest tylko reprezentowane przez 8. Działają też Komisje Dialogu Obywatelskiego, ale nie są reprezentatywne.

Istnieje Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych - MOWIS w Nowej Hucie, który ma realizować programy współpracy Gminy Miejskiej Kraków z organizacjami pozarządowymi. Niestety jest na uboczu miasta gdzie większość organizacji działa w Śródmieściu i południowej części miasta,

Uczestniczki konferencji. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Zadaniem konferencji było wzmocnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi, podejmowanie wspólnych decyzji oraz zasadności powstania Rady Organizacji Pozarządowych, jej kompetencjach i trybie powoływania.

Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w pierwszej swej kadencji niewiele zdziałała i jest wiele pod jej adresem uwag. Obecnie kończy się kadencją Rady. Powinno rozważyć nowe zasady wyboru osób reprezentujących trzeci sektor. Konieczne jest zainicjowanie współpracy przez organizacje pozarządowe z Miasta Krakowa w tworzeniu wieloletniego programu współpracy Gminy Miejskie Kraków na lata 2015-2018.

Następujący był program konferencji:
- Strategiczne i praktyczne uwarunkowania współpracy Gminy i NGOs przedstawiła - Anna Okońska - Walkowicz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej.
- Dialog i odpowiedzialność we współpracy międzysektorowej przedstawiła Pani dr Agnieszka Hess z Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków dr Agnieszka Hess z Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie.
- Rola organizacji pozarządowych w pejzażu miasta omówiła Ewa Chromniak z Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie.
- Krakowska Rada Działalności Pożytku Publicznego, 2 lata działalności przedstawił Przemysław Dziewitek z Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska w Krakowie.
- Przygotowanie wieloletniego programu współpracy Gminy Kraków z organizacjami pozarządowymi na lata 2015-2018 przedstawił Pan Mateusz Płoskonka, z-ca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych, Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych

Oczywiście kolejnym punktem programu były tzw. Warsztaty. Ja przez parę minut uczestniczyłem w tzw. Warsztatach - sport, turystyka, ale kiedy nie tylko ja stwierdziłem, że to jest coś co nie wiadomo o co chodzi po prostu wyszedłem.

A szkoda bo w Urzędzie Miasta Krakowa i Krakowskim Biurze Festiwalowym pracuje wielu specjalistów, którzy by na dobrym poziomie poprowadzili te zajęcia. Natomiast zatrudnienie zewnętrznej firmy to zmarnowane pieniądze.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.