Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13034 miejsce

Konferencja malarz Jan Matejko

W dniu 9 maja, sali konferencyjne Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie przy al. 29 listopada odbyła się konferencja pt. 175 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci światowej sławy malarza i krakowianina Jana Matejki.

Plakat konferencji. / Fot. Ze zbiorów UR KrakówKonferencja była podzielona na cztery tematy:
1. Jan Matejko. Od kołyski do „Stańczyka”. Wykład prowadził Pan Józef Pabian.
Lektorka konferencji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków
2. Jan Matejko. Zasłużony Krakowianin, wybitny artysta, pedagog, obrońca zabytków Krakowa. Wykład prowadziła Pani Kinga Szablewska.
3. Jan Matejko. Działalność patriotyczna i polityczna i jego wybitne prace. Wykład prowadziła Pani Anna Pitner.
4. Śladami Jana Matejki. Jego Kraków i Okolice. Wykład prowadziła Pani Grażyna Tworek.

2013 rok to ważna data dla Polskiej, a szczególnie Krakowskiej Kultury. Właśnie obchodzimy 175 lecie urodzin oraz 120 rocznice śmierci wielkiego malarza Jana Matejki. Zmarł z powodu pęknięcia wrzodu żołądka 1 listopada 1893 r. w Krakowie.

Od urodzenia w czerwcu 1838 roku był związany z Krakowem. Niestety szybko stracił matkę i jego wychowaniem zajmowały się starsze siostry. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie z którą był potem do końca swej działalności był związany i potem piastował funkcje Rektora.

Znane jego obrazy to: Stańczyk, którego namalował w wieku 24 lat, Kazanie Skargi 1864 r , Rejtan 1866 r , Unia Lubelska 1869, Stefan Batory pod Pskowem 1872 r , Zawieszenie dzwonu Zygmunta 1874 r , Bitwa pod Grunwaldem 1878 r , Hołd pruski 1882 r , Sobieski pod Wiedniem 1883 r , Kościuszko pod Racławicami 1888 r , Konstytucja 3 Maja 1891 r i inne.

We wnętrzu Kościoła Mariackiego w Krakowie wykonał latach 1889 - 91 jedno z największych dzieł malarstwa monumentalnego w postaci polichromii.

Uczestniczki ludowego zespołu. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO KrakówJest autorem cyklu rysunków Uczestnicy konferencji. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Krakówpt. Poczet królów i książąt polskich 1890 r.

Natomiast mało znany jest fakt , że lubił malować portrety znanych osób. Z jego znanych portretów to dzieła: Żony w sukni ślubnej 1879 r , A. Potockiego 1879 r , S. Tarnowskiego 1890r , Autoportret artysty 1892 r.

W Krakowie najbardziej znanym miejscem związanym z Janem Matejko to obok Akademii Sztuk Pięknych, która dalej działa jest też dom przy ul. Floriańskiej 41, gdzie była jego pracownia i mieszkanie. Obiekt ten dalej istnieje i mieści się tam muzeum jego imienia i zawiera po nim pamiątki.

Natomiast krakowskie Sukiennice wiele jemu zawdzięczają jako konserwatorowi i tam też obecnie znajduje się kilkanaście jego
obrazów.

Mało znane są fakty, że nauki u niego pobierali tak znani potem malarze jak między innymi: Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański.

To tylko fragment z życia tego wybitnego krakowianina.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.