Facebook Google+ Twitter

Konferencja "Mobilna młodzież" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-03-15 19:50

Podczas XV Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego „Perspektywy” trwającego w stolicy w PKiN, odbyła się konferencja "Mobilna młodzież".

Konferencję prowadził Maciej Orłoś. / Fot. Ewa Krzysiak Konferencja "Mobilna młodzież" została zorganizowana przez Komisję Europejskę i Dyrekcję Generalnę ds. kultury, edukacji młodzieży i sportu oraz miesięcznik "Perspektywy". W debacie wzięli udział Katarzyna Hall - minister edukacji narodowej, Jan Truszczyński - dyrektor generalny ds. edukacji i kultury w Komisji, Mirosław Marczewski - dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Europejskiej, Danuta Hubner - posłanka do Parlamentu Europejskiego, oraz ambasadorowie inicjatywy "Mobilna młodzież": Jan Mela i Marta Sziłajtis-Obiegło.

W konferencji wzięła udział młodzież z Sanoka, Namysłowa, Drzewicy, Krakowa, Wrocławia, Olsztyna i Warszawy oraz osoby indywidualne z tych i innych miejscowości z Polski. Przybyły również studentki z Ukrainy i Belgii.

Spotkanie prowadził prezenter telewizyjny Maciej Orłoś, który po przywitaniu zaprosił na zapoznanie się z filmem „Młodzież w działaniu”, prezentującym dokonania młodych osób w różnych dziedzinach życia i korzystających przy tym z programów unijnych.

Jako pierwszy głos zabrał Jan Truszczyński - Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej, który zapoznał wszystkich z możliwościami, jakie daje inicjatywa „Mobilna młodzież”, stworzona w ubiegłym roku przez Komisję Europejską. UW debacie uczestniczyli : Katarzyna Hall, Danuta Hubner, Marta Sziłajtis-Obiegło, Jan Truszczyński, Mirosław Marczewski, Jan Mela. / Fot. Ewa KrzysiakTo dzięki niej możliwy jest łatwiejszy dostęp do edukacji i szkolenia, co z kolei daje możliwość zdobycia konkretnych umiejętności zawodowych i znalezienia się wśród tych absolwentów, których poszukują pracodawcy. Przez to mają większe szanse na rynku pracy. I tym sposobem, nie napotykają na trudności w znalezieniu pierwszej pracy i nie muszą rozpoczynać studiowania na kolejnych, nowych kierunkach.

Prelegent nawiązał również do czasów swojego dzieciństwa, kiedy to jako 6-letni chłopiec razem ze swoją tatą przybył na Festiwal Młodzieży. Tam spotkał ludzi z różnych krajów. Te spotkania tak głęboko utkwiły mu w pamięci, że do chwili obecnej przechowuje autografy, jakie wówczas otrzymał. To wydarzenie w pewien sposób zaważyło na dalszym życiu i tym, czym się teraz zajmuje, czyli edukacją i wymianą młodzieży. Nie każdy chętny może wyjechać, ale - jak stwierdził pan Jan Truszczyński: "staramy się, by takich osób było jak najwięcej. Widzimy, że studenci, którzy wyjechali na zagraniczne stypendium mają większe szanse na zdobycie dobrej pracy…Zetknięcie się z inną kulturą również przydaje się w późniejszym życiu. Taki bagaż doświadczeń jest niezwykle pomocny w zdobyciu nowych kwalifikacji i dostosowywaniu się do nowych warunków panujących na rynku pracy."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie ta minister Hall... *****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.