Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Mobilna młodzież" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Ewa Bo
Ewa Bo
UW debacie uczestniczyli : Katarzyna Hall, Danuta Hubner, Marta Sziłajtis-Obiegło, Jan Truszczyński, Mirosław Marczewski, Jan Mela.
UW debacie uczestniczyli : Katarzyna Hall, Danuta Hubner, Marta Sziłajtis-Obiegło, Jan Truszczyński, Mirosław Marczewski, Jan Mela. Ewa Krzysiak
Podczas XV Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego „Perspektywy” trwającego w stolicy w PKiN, odbyła się konferencja "Mobilna młodzież".

Konferencja "Mobilna młodzież" została zorganizowana przez Komisję Europejskę i Dyrekcję Generalnę ds. kultury, edukacji młodzieży i sportu oraz miesięcznik "Perspektywy". W debacie wzięli udział Katarzyna Hall - minister edukacji narodowej, Jan Truszczyński - dyrektor generalny ds. edukacji i kultury w Komisji, Mirosław Marczewski - dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Europejskiej, Danuta Hubner - posłanka do Parlamentu Europejskiego, oraz ambasadorowie inicjatywy "Mobilna młodzież": Jan Mela i Marta Sziłajtis-Obiegło.

W konferencji wzięła udział młodzież z Sanoka, Namysłowa, Drzewicy, Krakowa, Wrocławia, Olsztyna i Warszawy oraz osoby indywidualne z tych i innych miejscowości z Polski. Przybyły również studentki z Ukrainy i Belgii.

Spotkanie prowadził prezenter telewizyjny Maciej Orłoś, który po przywitaniu zaprosił na zapoznanie się z filmem „Młodzież w działaniu”, prezentującym dokonania młodych osób w różnych dziedzinach życia i korzystających przy tym z programów unijnych.

Jako pierwszy głos zabrał Jan Truszczyński - Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej, który zapoznał wszystkich z możliwościami, jakie daje inicjatywa „Mobilna młodzież”, stworzona w ubiegłym roku przez Komisję Europejską. To dzięki niej możliwy jest łatwiejszy dostęp do edukacji i szkolenia, co z kolei daje możliwość zdobycia konkretnych umiejętności zawodowych i znalezienia się wśród tych absolwentów, których poszukują pracodawcy. Przez to mają większe szanse na rynku pracy. I tym sposobem, nie napotykają na trudności w znalezieniu pierwszej pracy i nie muszą rozpoczynać studiowania na kolejnych, nowych kierunkach.

Prelegent nawiązał również do czasów swojego dzieciństwa, kiedy to jako 6-letni chłopiec razem ze swoją tatą przybył na Festiwal Młodzieży. Tam spotkał ludzi z różnych krajów. Te spotkania tak głęboko utkwiły mu w pamięci, że do chwili obecnej przechowuje autografy, jakie wówczas otrzymał. To wydarzenie w pewien sposób zaważyło na dalszym życiu i tym, czym się teraz zajmuje, czyli edukacją i wymianą młodzieży. Nie każdy chętny może wyjechać, ale - jak stwierdził pan Jan Truszczyński: "staramy się, by takich osób było jak najwięcej. Widzimy, że studenci, którzy wyjechali na zagraniczne stypendium mają większe szanse na zdobycie dobrej pracy…Zetknięcie się z inną kulturą również przydaje się w późniejszym życiu. Taki bagaż doświadczeń jest niezwykle pomocny w zdobyciu nowych kwalifikacji i dostosowywaniu się do nowych warunków panujących na rynku pracy."

Następnie głos zabrała Pani minister Katarzyna Hall. Z jej obserwacji wynika, że wiedza stanowi podstawę sukcesu młodego człowieka. Kompetencje są kluczowe dla mobilności, a takimi są między innymi postawa otwartości na świat, na drugiego człowieka oraz umiejętność wzajemnej współpracy. I to jest wielkie wyzwanie dla systemów edukacji. Działania te mają spowodować, że będzie się można dobrze czuć wśród innych partnerów Unii Europejskiej.

Danuta Hubner - posłanka do Parlamentu Europejskiego wyraziła zadowolenie z obecności tak dużej ilości młodzieży na Sali i z zainteresowania tematem. Zwróciła się do uczestników tymi słowami: "Wasze pokolenie nie ma prawa mówić „oni”, o tych w Brukseli, bo to wy jesteście współodpowiedzialni za Europę. Zmiany w Europie dotyczą dzisiaj was. Przestrzeń życiowa jest nieograniczona i tylko od Was zależy czy wykorzystacie możliwości, jakie są z nią związane".

Ze szczegółami programu "Mobilna młodzież" zapoznał uczestników konferencji Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Celem programu jest rozszerzanie współpracy europejskiej i wymiany w dziedzinie edukacji. Skierowana ona jest do dzieci, młodzieży i dorosłych (od przedszkola, aż po uniwersytety trzeciego wieku). Wspomniał również o programach UE wspierających mobilność edukacyjną i dosyć szczegółowo omówił programy Comenius (edukacja przedszkolna i szkolna), Leonardo da Vinci (kształcenie i szkolenie zawodowe), Grundtving (edukacja dorosłych) oraz wizyty studyjne (wyjazdy dla kadr eksperckich i kierowniczych w obszarze edukacji i szkoleń, doradztwa zawodowego i akredytacji) czy wizyty przygotowawcze LLP (w ramach wizyt możliwe jest uzyskanie dofinansowania na działania przygotowawcze, służące stworzeniu przyszłego projektu w ramach programów: Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci i Grundtvig).

Póżniej głos zabrali: Marta Sziłajtis-Obiegło i Jan Mela, którzy opowiedzieli dlaczego zostali ambasadorami inicjatywy "Mobilna młodzież".

Marta Sziłajtis-Obiegło jest najmłodszą Polką, która samotnie opłynęła świat i w wieku 19 lat została kapitanem. Dzięki podróżowaniu poznała różnych ludzi, ich zwyczaje i kulturę. Do takiej aktywności namawia młodzież, bo to daje inną perspektywę, siłę i gotowość do podejmowania wyzwań. "Świat daje wielkie możliwości, bo jeżeli nie mam pracy tutaj, to mogę ją znaleźć gdzie indziej".

Podobnie uważa Jan Mela - najmłodszy polarnik na świecie i pierwszy niepełnosprawny, który zdobył dwa bieguny w ciągu roku. Wszedł na Kilimandżaro i Elbrus. On również bardzo dużo podróżuje, a najbardziej lubi robić to autostopem. Można wówczas poznać wielu ludzi. Mimo swojej niepełnosprawności jest bardzo aktywny i pełen chęci życia. Uważa, że nie ma bariery nie do pokonania. Trzeba przekraczać horyzonty i iść przez życie z uśmiechem. Jako ambasador Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym zorganizował wyprawę wspinaczkową na El Kapitan w Kalifornii. Założył Fundację "Poza Horyzonty", która pomaga spełniać marzenia ludzi niepełnosprawnych o podróżowaniu i artystycznym spełnieniu.

Po wystąpieniach odbyła się dyskusja panelowa, w której zaproszeni goście odpowiadali na pytania uczestników konferencji. Po jej zakończeniu można było podziwiać występ grupy tancerzy breakdance Swift Styles z Łodzi. Breakdance, to nie tylko taniec, lecz cała kultura i sposób na życie. Chcą pokazać innym, że można osiągnąć wspaniałe rezultaty dzięki wzajemnej współpracy, czyli wcielać w życie ideę "each one teach one".

Na koniec prowadzący spotkanie Maciej Orłoś zaprosił na scenę zwycięzców konkursu plastycznego "Mobilna młodzież" i wręczył nagrody. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Brzozowska z Grudziądza, drugie - Maria Jankowska z Poznania, a trzecie Kinga Pacyna z Nowej Wsi.

I tak oto konferencja dobiegła końca. Maciej Orłoś podziękował wszystkim za obecność. Zarówno prelegenci jak i młodzież uczestnicząca w konferencji opuszczała salę w dobrych humorach, a z komentarzy wynikało, że spotkanie uznali za owocne i interesujące.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto