Facebook Google+ Twitter

Konferencja naukowa o Grzegorzu z Sanoka

Konferencja naukowa „w 600-lecie urodzin Grzegorza z Sanoka” z udziałem Instytutu Kulturoznawstwa PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku.

 

Paweł SmolińskiSesja otworzyła cykl imprez poświęconych wybitnemu sanoczaninowi, zaplanowanych na rok 2007, który został ogłoszony przez władze miejskie „Rokiem Grzegorza z Sanoka” .


Ponieważ sesja miała otwarty charakter, zaproszono na nią studentów sanockiej PWSZ i uczniów z fakultetów humanistycznych sanockich szkół średnich. W planie były cztery referaty, które miały naszkicować tło dla szczegółowych rozważań nad osobą arcybiskupa Grzegorza.

Prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski (PAU Kraków) w wykładzie „Początki uniwersytetów środkowoeuropejskich” przedstawił problematykę funkcjonowania uniwersytetów w Polsce, Czechach, Austrii i na Węgrzech, szczególną uwagę poświęcając staraniom o ich erygowanie. Paweł Smoliński

Prof. dr hab. Feliks Kiryk (Instytut Historii AP w Krakowie) mówił o „Sanoku w XV wieku”, poruszył też problem występowania w XV-wiecznych źródłach postaci, używających imienia „Grzegorz z Sanoka”, nie zawsze tożsamych z naszym bohaterem.

Z kolei dr hab. Stanisław Sroka, prof. PWSZ (Instytut Historii UJ, Instytut Kulturoznawstwa PWSZ w Sanoku) przedstawił, nie poruszaną dotychczas szerzej w literaturze, sprawę uczestnictwa polskich humanistów i uczonych, w tym i Grzegorza z Sanoka, w bogatym życiu kulturalnym Królestwa Węgier epoki króla Macieja Korwina.

Mgr Tomasz Adamiak (Strachocina – Sanok) mówił o związkach Grzegorza z Filipem Kallimachem i o „Dunajowskim dworze Grzegorza z Sanoka” . 

Duży walor naukowy miały szczegółowe referaty prof. dr hab. Krzysztofa Baczkowskiego (Instytut Historii UJ), dr hab. Alberta Gorzkowskiego (Wydział Polonistyki UJ) i dr Tomasza Graffa (Kraków).

Referat prof. Baczkowskiego – „Grzegorz z Sanoka w opinii potomnych”  wypełnił lukę istniejącą w tej tematyce. Dotychczas uwaga badaczy koncentrowała się na XV wieku i relacjach Kallimacha i Długosza oraz na sporze wokół osoby Grzegorza z Sanoka toczonym przez XIX wiecznych historyków i historyków literatury. Prof. Baczkowski wyczerpująco zaś zreferował poszczególne prezentacje arcybiskupa Grzegorza pojawiające się w kronikach i innych opracowaniach autorów XVI, XVII i XVIII stulecia. Najczęściej były to informacje wtórne, często również bałamutne.

Dr Tomasz Graff w oparciu o bogatą bazę źródłową przedstawił temat „Grzegorz z Sanoka jako arcybiskup lwowski”  . Referat opartego m.in. o wykazy annat wnoszonych do Rzymu potwierdził fakt ruiny materialnej archidiecezji lwowskiej Paweł Smoliński w momencie jej obejmowania przez Grzegorza z Sanoka. Druga polska metropolia katolicka w połowie XV wieku była tak nędznie uposażona, że jej annaty opiewały na sumę wielokrotnie niższą od wnoszonych przez inne biskupstwa.

Bardzo ambitne założenie postawił przed swoim referatem dr hab. Albert Gorzkowski. Zważywszy na to, że dotychczasowe kontrowersje wokół Grzegorza z Sanoka były skupione w dużej mierze na jego wkładzie w proces percepcji idei renesansowych nad Wisłą, dr Gorzkowski zaproponował słuchaczom refleksję nad definicją humanizmu. Według niego nieporozumieniem jest opieranie oceny wpływu Grzegorza z Sanoka na humanizm w Polsce na analizie nielicznych, zachowanych i nie będących najwyższego lotu, prób poetyckich. O tym, czy ktoś zasługuje na miano humanisty nie decyduje jego perfekcyjna, klasyczna łacina, lecz  praktyka życia. I ona właśnie broni Grzegorza – miłośnika ksiąg, człowieka głodnego wiedzy, poznania świata, całe życie uczącego się, z powagą traktującego misję publiczną a z rezerwą podchodzącego do angażowania się w bieżące gry polityczne.


W następnym dniu uczestnicy konferencji przenieśli się do Lwowa. Tam najważniejszym punktem była msza święta w intencji Grzegorza z Sanoka, którą w katedrze celebrował ks. dr Andrzej Skiba. Organizatorzy czynią starania, aby wszystkie referaty zostały niebawem opublikowane.


Organizatorami konferencji, poza I nstytutem Kulturoznawstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jan Grodka w Sanoku, były: Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka oraz Urząd Miasta Sanoka, a także Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Sanoku oraz Towarzystwo Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.