Facebook Google+ Twitter

Konferencja: Neopogaństwo w Europie Środkowo-Wschodniej

Od 11 do 12 marca 2011 roku w Krakowie, planowana jest kolejna z cyklu, międzynarodowa konferencja poświęcona neopogaństwu, zorganizowana przez Instytut Religioznawstwa UJ.

Baner konferencji. / Fot. Instytutu Religioznawstwa UJWstępny plan konferencji zakłada cztery sesje tematyczne:
- W sprawie polskiej - współczesne środowiska pogańskie w Polsce (podobieństwa, różnice i współpraca zagraniczna);
- Tematy polityczne oraz aktywność neopogańskich i rodzimowierczych ruchów religijnych w Europie centralnej i wschodniej;
- Sztuka, literatura, konstrukcja artystyczna przeszłości i teraźniejszości pogańskiego świata;
- Na marginesie neopogańskiej sceny: pogańska tematyka w New Age oraz w innych ruchach religijnych.

Konferencji będzie towarzyszyć wystawa książek, rękopisów i grafiki z kolekcji Biblioteki Jagiellońskiej zatytułowana: "Konstruowanie wizji współczesnego pogaństwa". Collegium Novum w Krakowie. / Fot. Lestat (Jan Mehlich), Wikipedia na licencji free GNUGłowna część konferencji (11-12 marca) przeprowadzona zostanie w języku angielskim.

"Przeszłość i tożsamość. Społeczno-kulturowe aspekty polskiego neopogaństwa" - okładka. / Fot. Wyd. SGGWCzęść materiału z dotychczasowych (dwóch wcześniejszych) konferencji ukazała się w ramach następujących publikacji:
- Przeszłość i tożsamość. Społeczno-kulturowe aspekty polskiego neopogaństwa - monografia pod red. Piotra Wiencha, Wydawnictwo SGGW - grudzień 2009, ISBN 978-83-7583-046-0
- Państwo i społeczeństwo 2009/4 red. Gajda Janusz, Majchrowski Jacek, Księgarnia Akademicka, 2009, ISBN: PIS2009-4
- Państwo i społeczeństwo 2008/4 Neopogaństwo w Polsce - red. Majchrowski Jacek, Gajda Agnieszka, Księgarnia Akademicka, 2008, ISBN: PIS2008-4

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.02.2011 17:11

Ratomirze, jesteś kopalnią ciekawych tematów. Naprawdę czytam Twoje artykuły z zaciekawieniem. Nie zawsze mam możliwość skomentowania, ale czytam. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konferencja na FB: http://www.facebook.com/home.php?sk=group_181615411865181&ap=1#!/event.php?eid=197420786938422


..

Komentarz został ukrytyrozwiń

>MEZINÁRODNÍ SVAZ SPOLEČENSKÝCH SDRUŽENÍ organizuje swój pierwszy zjazd ( kontakt tel./fax. + 420 - 235 513 098 E-mail: z.opatril@moravia-contact.cz)
Zapomniałem dodać, że ta konferencja w Czechach odbędzie się w Pradze.
Ratomirze, żyję i pracuję w straszliwym niedoczasie. Jeśli nie uda mi się napisać wcześniej, to przygotuję odpowiednie arty po konferencjach.
Sądzę, że warto szerzej pisać o tym czym jest neopogaństwo dzisiaj i na czym polega jego cenna wartość dla współczesności. Podejrzewam, że powszechne wyobrażenia o nim są uproszczone i dość dalekie od jego istoty.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa tematyka tej konferencji zachęca do zainteresowania się pewnymi aspektami pogaństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Dla zainteresowanych informacja, że w dniu 2 marca Komitet Wszechsłowiąński MEZINÁRODNÍ SVAZ SPOLEČENSKÝCH SDRUŽENÍ organizuje swój pierwszy zjazd ( kontakt tel./fax. + 420 - 235 513 098 E-mail: z.opatril@moravia-contact.cz), natomiast w Warszawie 5 marca odbędzie się zjazd polskiego Związku Słowiańskiego.

Mieczysławie - możemy liczyć na jakieś artykuły na W24 bardziej przybliżające temat, czas i miejsce tych spotkań?

Komentarz został ukrytyrozwiń

P. Kushtar Mamytaliev co to znaczy lepiej? I dla kogo o wiele ciekawszy temat??? Dla pana? Być może... W pańskim artykule o nawrócenie na wiarę Bahai przeczytać możemy "Nigdy nie spotkałem doktryny, dla której priorytetem jest jednoczenie wszystkich ludów w powszechnej świadomości, że w rzeczywistości zwracają się oni do tego samego Absolutu - bez względu na formalną religijną przynależność!"... Może z duchem tego, winien pan wpierw lepiej poznać neopogański (środkowo-wychodnio europejski - np. etniczny słowiański, który dla Słowian stanowić może "najlepszy" i 'najciekawszy") sposób "zwracania się do tego samego Absolutu" (np. biorąc udział w omawianej Krakowskiej konferencji), by bardziej obiektywnie na przyszłość móc stwierdzać co jest lepsze, a co gorsze? Abstrahuje, że macie po za tym swoje "Spotkania pięciu religii w Warszawie" w Centrum Bahaickim na Ursynowie, wiec zawsze tam możecie zorganizować własną konferencję, tym razem np. obok judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i buddyzmu uwzględniając również spotkanie z przedstawicielami rdzennych etnicznych wierzeń Słowian? Reasumując, u przedstawiciela systemu wyznaniowego, który głosi "duchową jedność całej ludzkości" oraz, że "ludzkość bierze udział w procesie wspólnego rozwoju, a potrzebą obecnego czasu jest stopniowe ustanawianie pokoju, sprawiedliwości i jedności na globalną skalę" podobne sformułowania sugerujące mniejszą rolę (wagę) innych systemów wyznaniowych (szczególnie etnicznych) są co najmniej nie na miejscu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aktywność i dorobek Instytutu religioznawstwa UJ i osobiście J. Majchrowskiego budzi uznanie. Zwłaszcza w warunkach nieoficjalnie obowiązującego "jedynie słusznego światopoglądu" .
Wybieram się z grupą mającą do zaprezentowania przynajmniej 3 referaty, zatem do zobaczenia w Krakowie.
Dla zainteresowanych informacja, że w dniu 2 marca Komitet Wszechsłowiąński MEZINÁRODNÍ SVAZ SPOLEČENSKÝCH SDRUŽENÍ organizuje swój pierwszy zjazd ( kontakt tel./fax. + 420 - 235 513 098 E-mail: z.opatril@moravia-contact.cz), natomiast w Warszawie 5 marca odbędzie się zjazd polskiego Związku Słowiańskiego. Niestety terminy się prawie nakładają.
Przed nami więc wiosenne przebudzenie słowiańszczyzny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lepiej by o wierze bahai (bahaizm) organizowali konferencje, jest o wiele ciekawszy temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.