Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Niepełnosprawni w sieci"

Artur Marcinkowski
Artur Marcinkowski
Konferencja "Niepełnosprawni w sieci"
Konferencja "Niepełnosprawni w sieci"
Pierwsza wspólna konferencja organizowana przez Widzialnych i media Agory odbyła się 26 marca 2009 roku w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowisk niepełnosprawnych i organizacji działających na ich rzecz.

Konferencję otworzył gospodarz i inicjator projektu Widzialni (Widzialni.eu)Artur Marcinkowski. Przybliżył cele projektu polegające na promowaniu idei dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych oraz walce z wykluczeniem cyfrowym.

W drugiej kolejności Marta Kukowska Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odczytała list od dr Janusza Kochanowskiego do uczestników i gospodarzy konferencji. Rzecznik wyraził swoje zadowolenie z szybkości i skuteczności Widzialnych w walce z wykluczeniem cyfrowym. Zapowiedział również dalsze wsparcie projektu.

Część prezentacyjną rozpoczął Kierownik Oddziału Serwisów Informacyjnych Urzędu Miasta Poznania Wojciech Pelc. Przedstawił zagadnienia dostępności stron internetowych na przykładzie serwisu miejskiego Poznan.pl. Urząd Miasta w Poznaniu jako pierwszy urząd w kraju zamieścił na swoich stronach www tłumaczenia migowe dla osób głuchych. Rozpoczął również prace nad dostosowaniem serwisu dla potrzeb pozostałych grup niepełnosprawnych m.in niewidomych i niedowidzących. W planach Oddziału Serwisów Informacyjnych jest uruchomienie platformy e-learningowej dla urzędników i redaktorów serwisu, której głównym tematem będzie tworzenie i administracja serwisami dostępnymi dla niepełnosprawnych.

Jedną z najciekawszych prezentacji przeprowadzili wspólnie Prezes Polskiego Związku Głuchych Andrzej Kopeć i sekretarz związku Kamil Noworyta. Wystąpienie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem zaproszonych gości, którzy dowiedzieli się o problemach głuchych w sieci. Osoby niesłyszące w wielu wypadkach nie rozumieją tekstu pisanego.

Język polski mówiony i pisany jest dla nich językiem obcym podobnie jak dla osób słyszących np. język angielski. Ojczystym językiem osób głuchych jest język migowy, który w porównaniu z językiem polskim jest bardzo ubogi. Wiele zwrotów jest nieprzetłumaczalnych. Innym problemem dla osób głuchych jest brak napisów w filmach. Prelegenci przekonywali, że współczesne technologie umożliwiają dodawanie napisów w sposób łatwy i szybki.

Z wystąpienia przedstawicieli PZG można było się również dowiedzieć, że określenie „głuchoniemy" jest dla osób niesłyszących obraźliwe. Osoby niesłyszące nie są nieme, posiadają swój język i zdolność komunikacji. Wielu z nich pomimo braku słuchu posługuje się również językiem polskim mówionym i pisanym.

Duże zainteresowanie zgromadzonych gości wzbudziła prezentacja Barbary Szymańskiej i Tomasza Strzymińskiego z Fundacji Audiodeskrypcja. Zaprezentowali specjalną technikę narracyjną, która przy pomocy opisów umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym odbiór filmów, przedstawień teatralnych, wystaw artystycznych, itd. Lektor czytając tekst opisuje scenografię, grę aktorów, światło, kształt i kolor, itp.

Konferencję zakończyła prezentacja Pawła Pluszczyka konsultanta d/s niepełnosprawnych w projekcie Widzialni. Zaprezentował sposób działania programu czytającego. Jako największą trudność w poruszaniu się po internecie dla osób niewidomych wskazał stosowanie animacji flash, które w większości są niedostępne dla programów czytających. Jako duże utrudnienie wymienił nie opisane pola formularzy. Brak opisów np. tutaj wpisz imię, nazwisko, etc. powoduje, że osoba niewidoma nie jest w stanie skorzystać z formularza. Może to uniemożliwić zalogowanie się np. do systemu bankowego. Jako spore utrudnienie w nawigowaniu po serwisie uznał brak nagłówków i list. Jako sporą przeszkodę wskazał również nieopisane linki i elementy graficzne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto