Facebook Google+ Twitter

Konferencja ONZ na temat zmian klimatu rozpoczęta

Międzynarodową konferencję klimatyczną w Poznaniu, która zgromadziła delegacje z ponad 190 państw, zainaugurowała uroczysta ceremonia.

oficjalny plakat Konferencji Narodów Zjednoczonych W Sprawie Zmian Klimatu / Fot. materiały promocyjne organizatoraFunkcję przewodniczącego tegorocznej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu objął minister środowiska Maciej Nowicki. Podkreślił negatywne konsekwencje ekspansji cywilizacyjnej dla środowiska, mogące prowadzić do klęsk żywiołowych, a także rolę badań naukowych i organizacji pozarządowych alarmujących o stanie klimatu.

W swoim przemówieniu podkreślił także znaczenie czternastego szczytu klimatycznego w Poznaniu, który ma doprowadzić do wypracowania wspólnego stanowiska przez strony Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, a w jego efekcie - do podpisania porozumienia w 2009 roku w Kopenhadze. Głównym tematem odbywającej się konferencji ma być plan krótko i długofalowych działań w zakresie redukcji gazów cieplarnianych, skuteczne metody przystosowania do zmian klimatu, a także sposoby pozyskania funduszy na te cele. Minister Nowicki poinformował o zorganizowanym przez siebie
nieformalnym ministerialnym okrągłym stole, który będzie miał miejsce w czasie obrad wysokiego szczebla i który ma mieć istotny wpływ na kształt negocjacji. W uroczystościach wzięli również udział: premier Danii Anders Fogh Rasmussen, Minister Środowiska Indonezji (Prezydent COP 13) Rachmat Witoelar, Sekretarz Wykonawczy UNFCCC Yvo de Boer, Przewodniczący Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu Rajendra Kumar Pachauri, i oraz ze strony polskiej premier Donald Tusk i prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Podczas tej pierwszej sesji plenarnej zaprezentowany został siedmiominutowy film „Solidarni dla zmian”. Obraz stworzony z myślą o uroczystościach prezentował uczestnikom walory polskiej przyrody, postęp w zakresie ochrony klimatu i środowiska, na przełomie ostatnich dwudziestu lat. Największe brawa zyskał poznański gimnazjalista Maciej Witkowski, który w przedstawionym przesłaniu Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego w Poznaniu stwierdził: "Na klimat na Ziemi ma wpływ każdy z nas. My, młodzież, też chcemy pomóc światu i zostawić Ziemię w jak najlepszej kondycji dla przyszłych pokoleń. Przyszłość klimatu na Ziemi nie zależy tylko od wiedzy naukowców i działań polityków, ale przede wszystkim od nastawienia i świadomości społeczeństwa. Są ludzie, których nic nie przekona, ale są tacy, którzy po prostu nie wiedzą jak pomóc Ziemi".

W swoim wystąpieniu premier Tusk wyjaśniał dlaczego Polska jest jednym z państw które blokują przyjęcie przez Unię Europejską pakietu energetyczno-klimatycznego, który zakłada ograniczenie przez państwa członkowskie emisji dwutlenku węgla o 20 procent do 2020 r. Rząd polski jest przeciwny temu, by po 2013 r. całość zezwoleń na emisję CO2 podlegała sprzedaży aukcyjnej, a także wolnemu obrotowi giełdowemu. Premier wezwał do „globalnej solidarności” w działaniach na rzecz ochrony klimatu, z drugiej jednak strony nie potwierdził celu krajowej polityki klimatycznej z 2003 r, czyli redukcji do 40 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2020 r. w porównaniu z rokiem bazowym. Dzięki takiemu stanowisku, Polska została ogłoszona „Skamieliną Dnia (Fossil Of The Day Award). To antynagroda od 9 lat przyznawana przez sieć ponad 300 organizacji pozarządowych zajmującymi się zmianami klimatycznymi - Climate Action Network (CAN), dla państw hamujących proces negocjacyjny.

Na poznański szczyt klimatyczny przybyło ponad 10 tysięcy osób (delegacji rządowych, organizacji pozarządowych, i mediów ze 190 państw, w tym 60 ekip telewizyjnych). Obsługą gości zajmuje się ok 1000 osób, a nad ich bezpieczeństwem czuwają m.in. siły ONZ i funkcjonariusze BOR.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

następna impreza na koszt podatników
ciekawy jestem ile przybyło by delegacji gdyby musieli za siebie zapłacic
pogadają posiedzą pojedzą i rozjadą sie do domów w poczuciu spełnionego obowiązku
a problemy ekologiczne jak nie były rozwiązane tak i dalej nie będą
globalny świat to konflikt interesów

drobny przykład

palacze tytoniu - wytwórcy papierosów -ochrona zdrowia
konsumenci alkoholu - wytwórcy piwa wina wódki - ochrona zdrowia - bezpieczeństwo

stan równowagi może i byłby możliwy ale nie w demokracji
inne formy rządzenia już próbowalismy do dziś odbijają się niektórym narodom dokuczliwą czkawką
zawirowania klimatyczne coraz mniej są przewidywalne

jaka rada
nie ma jednoznacznej recepty
moja nie przeginac

Komentarz został ukrytyrozwiń

czekam na dalsze sprawozdania z konferencji.
Spotykają się , spotykają, Tyslko skutków jakoś mało.

A inny ppożytek z konferencji jest te, że to tylko taka maleńka namiastka próbki logistycznego zadania przed jakim trzeba sie przygotować do euro za 4 lata, kiedy to trzeba się przygotować na o dwa zera więcej luda!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.