Facebook Google+ Twitter

Konferencja prasowa w Ministerstwie Środowiska

17 listopada, o godz. 14, odbyła się konferencja prasowa Ministra Środowiska – prof. Macieja Nowickiego oraz Podsekretarza Stanu, Głównego Konserwatora Przyrody – dr. Macieja Trzeciaka.

Podsumowano na niej działanie Ministerstwa Środowiska w ciągu ostatniego roku oraz poinformowano o powołaniu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Minister przypomniał, że 3 główne zadania resortu, przedstawił w expose premier Donald Tusk. Oprócz nadrobienia zaległości legislacyjnych, Polska miała zażegnać konflikt z UE, m.in. w sprawie budowy obwodnicy Rospudy, a także dobrze rozdysponować środki finansowe otrzymane od UE. Zdaniem ministra, wszystkie cele zostały zrealizowane. 8 ustaw,
przeszło fazę legislacji i weszło w życie a drugie tyle czeka na zatwierdzenie. Ponadto zatwierdzono i wprowadzono w życie 45 rozporządzeń wykonawczych.

Minister podkreślił, że jeszcze rok temu przepisy prawa polskiego nie były zgodne z wymogami UE. Dziś, dzięki specjalnej ustawie, polskie przepisy są dostosowane do wymogów prawa wspólnotowego. Dzięki temu, Komisja Europejska umorzyła dwa postępowania, które toczyły się przeciwko Polsce w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

17 listopada 2008 r. to również pierwszy dzień działalności Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, działającej razem z 16 Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska. Ma na celu przede wszystkim usunięcie niezgodności polskiego prawa z prawem wspólnotowym, ale także skrócenie długości trwania procedur związanych z ocenami oddziaływania na środowisko w procesie inwestycyjnym. Przykładowo, dopełnienie procedur pozwalających na budowę drogi ekspresowej w obszarach Natura 2000 ma trwać – jak zapewnił Podsekretarz Stanu Maciej Trzeciak – 105 dni, a nie 300 – jak to było wcześniej. Minister dodał, że po raz pierwszy instytucja środowiskowa będzie wsparta przez środki unijne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.