Facebook Google+ Twitter

Konferencja River//Cities - Miasto//Rzeka

Co można zrobić nad Wisłą? Dziś otwarta sesja międzynarodowej konferencji z udziałem przedstawicieli organizacji kulturalnych z Austrii, Irlandii, Macedonii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Logo Konferencji River//Cities / Fot. materiały organizatoraW dyskusji wezmą udział najważniejsze organizacje europejskie, których doświadczenia i pasja związane są z włączeniem w życie miast ich rzek oraz innych naturalnych zbiorników wodnych istniejących w przestrzeni miejskiej. Powód? Warszawska Wisła jest bowiem nadal rzeką nieistniejącą w świadomości mieszkańców - nie ma dogodnych dojść na jej bulwary, bowiem rzekę od miasta oddziela ruchliwa Wisłostrada.

Niewiele także dzieje się nad samą wodą - choć można to zmienić. Przed wojną przecież Wisła tętniła życiem, a jej plaże były przez mieszkańców stolicy oblegane. W wielu europejskich metropoliach rzeka to ważny element tożsamości miasta. Jej potencjał sprawia, że wokół koncentruje się życie. W Warszawie niestety tak nie jest. Jest więc szansa uczyć się od lepszych.

W konferencji bowiem udział wezmą m.in.: członkowie organizacji badawczej Cities on Water z Wenecji; plenerowego festiwalu muzycznego w Europie Danube Island Festival z Wiednia, EGEAC - Instytucji zarządzającej wydarzeniami i instytucjami kultury w Lizbonie, organizacji specjalizującej się w ożywianiu portów morskich i tworzeniu międzynarodowych sieci współpracy artystów Intercult ze Sztokholmu, a także reprezentanci festiwali rzecznych - Festiwalu Tamizy z Londynu, Festiwalu Rzeki Vardar ze Skopje, przedstawiciele organizacji pozarządowych tworzących projekty na brzegach i na wodzie z Berlina i Odessy.

Spotkanie River//Cities to spotkanie przedstawicieli europejskich organizacji i instytucji kultury tworzących nową sieć wymiany idei, projektów, doświadczeń i wiedzy eksperckiej. Łączy ich pasja, zaangażowanie. Pomysłowość i praca społeczna oraz artystyczna nad brzegami rzek i wodą w przestrzeni miejskiej. A także tworzenie dynamicznej przestrzeni współpracy dla miast, w których łączą się takie czynniki jak woda, społeczności lokalne, kultura, sztuka i edukacja.

Spotkanie odbędzie się na barce i w pawilonie transFORM przy Moście Świętokrzyskim 24 lipca, w godz. 17.30 - 19.00. Ze strony polskiej udział w nim wezmą - Agnieszka Wlazeł z Fundacji Impact, koordynator Festiwalu Sztuki nad Wisłą Przemiany i Nadbałtyckie Centrum Kultury z Gdańska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.