Facebook Google+ Twitter

Konferencja Solidarność dla przyszłości. Ostatnia sesja

„Kierunki rozwoju świata - jak możemy stawić czoła globalnemu kryzysowi” to ostatnia sesja konferencji, zorganizowanej w związku z obchodami 25 rocznicy Nobla dla Lecha Wałęsy. Moderatorem był Radosław Sikorski.

 / Fot. PAP/Adam Warżawa„Kierunki rozwoju świata – jak możemy stawić czoła globalnemu kryzysowi” to ostatnia sesja konferencji, zorganizowanej w związku z obchodami 25 rocznicy przyznania Nobla dla Lecha Wałęsy. Sesję rozpoczął Radosław Sikorski, który, jako moderator, powitał uczestników. Do Lecha Wałęsy zwrócił się tak: „ Pan się nie przejmuje tym, co niektóre karły moralne wygadują. Oni są odważni dzisiaj i tylko w gębie, a Pan 30 lat temu, kiedy było trudno”.

Na temat przyczyn obecnego kryzysu finansowego, który niektórzy porównują do wielkiej recesji z lat trzydziestych, prof. Leszek Balcerowicz wypowiedział się jak zwykle lakonicznie i logicznie. Według niego, nie ma podstaw by szukać analogii pomiędzy tamtą sytuacją, a obecną. Wówczas dochód narodowy spadł o 30 proc, obecnie o 1 proc., także przyczyny tamtego i obecnego były inne. Polemizując z powyższymi twierdzeniami, Leszek Balcerowicz podkreślił, że obecny kryzys w dużej mierze spowodowany jest mechanizmami nierynkowymi, jak to np. miało miejsce w USA, gdzie władze publiczne w sposób niewłaściwy zarządzały kapitałem.

Korporacje, nieraz źle zarządzane, również miały w tym swój udział. Czynnikami szkodliwymi dla gospodarki były: długotrwała polityka łatwego pieniądza (kredyty), subsydiowanie, powiększanie deficytu, a nade wszystko brak rzetelnej informacji o działalności instytucji finansowych na rynku. Nie można zatem mówić o kryzysie kapitalizmu, czyli gospodarki rynkowej. Prof. Balcerowicz podkreślił, że Polska jest dotknięta kryzysem w znacznie mniejszym stopniu niż wiele innych państw, a nasz sektor bankowy jest solidny.

- Niemcom w swoim czasie udało się wyeksportować Marksa, a zatrzymać kapitał - powiedział Jan Kulczyk i
podkreślił, że kryzys jest wywołany w dużej mierze przez instytucje finansowe, które lekceważyły kapitał, którym zarządzają. „Bardzo łatwo przekazuje się miliardy budżetowe instytucjom, które pokazały, że nie potrafią zarządzać”, mówił przedsiębiorca. Podkreślił, ze jest zwolennikiem niskich podatków, a interwencjonizm i protekcjonizm w gospodarce są dopuszczalne, ale tylko jako rozwiązania doraźne.

Wicepremier Waldemar Pawlak (L), marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (C) i były premier Tadeusz Mazowiecki (P) podczas podsumowania konferencji "Solidarność dla Przyszłości". / Fot. PAP/Radek PietruszkaNoblista z Argentyny, Adolfo Perez Esquirel porównał totalitaryzm sowiecki do imperializmu amerykańskiego. Dodał, że wolny rynek nie istnieje, a obecny rozwój ekonomiczny, polegający na wykorzystywaniu, nie jest
trwały. Narody są osaczane przez koncerny, muszą zatem zrobić wszystko, by się od nich uwolnić. Pogląd ten, radykalne odrzucenie gospodarki rynkowej i zastąpienie jej jakąś formą dystrybucji dóbr, był charakterystyczny dla wypowiedzi wszystkich zaproszonych noblistów.

Pytani o proekologiczne rozwiązania gospodarcze w Europie, Jan Kulczyk i Leszek Balcerowicz podkreślili, że rozwiązania utopijne i piękne hasła nie maja racji w gospodarce. Jan Kulczyk, prezes Międzynarodowego Zielonego Krzyża podkreślił, że problemy ekologiczne dotyczą całej planety, nie tylko Europy, dlatego żeby nastąpiły jakiekolwiek zmiany potrzebne są rozwiązania proekologiczne, niosące tez korzyści biznesowe. Leszek Balcerowicz natomiast wskazał, że ekologiczne źródła energii, czyli słońce i wiatr, w przypadku Polski mają nikłe znaczenie gospodarcze, gdyż nie jesteśmy krajem o silnym nasłonecznieniu, wiatry również nie mają dostatecznej mocy. Przy obecnych technologiach zatem szybkie wprowadzenie pakietu ekologicznego to cios dla gospodarki. „Szlachetne hasła mogą zaszkodzić ludziom, a planety i tak nie uratować. Gwałt na rachunku ekonomicznym to gwałt nas jakości życia człowieka”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zwięźle i rzeczowo, plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

+)
Doskonały artykuł. Konkretny i rzeczowy. Emocje w tle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Literówki są, ale ja to w nocy pisałam, zaraz po powrocie. Bo to news jest:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

doskonała relacja, dzięki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwintesencja wszystkiego, co bylo mowione.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krótko, treściwie, duży plus za dobry artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś kiedyś napisał: "O mnie mówią moje teksty".... Cieszę się, że dzięki tym ostatnim tekstom mogę lepiej poznać ich Autorkę. Bardzo dobra relacja i znów muszę pogratulować ... co robię z przyjemnością :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.