Facebook Google+ Twitter

Konferencja w kontekście Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Właśnie skończyła się kilkudniowa konferencja "Młodzież nadzieją kościoła- czy kościół nadzieją młodzieży" zorganizowana przez Uniwersytet Papieski w Krakowie. To kolejny punkt przygotować do lipcowych Światowych Dni Młodzieży w tym mieście

Plakat informacyjny / Fot. upjp2W dniach 13 – 16 kwietnia 2016 roku Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, a konkretnie wydział teologiczny, zorganizował międzynarodowe sympozjum naukowe w kontekście przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zatytułowane „Młodzież nadzieją Kościoła - czy Kościół nadzieją młodzieży”. Współorganizatorami przedsięwzięcia były zaprzyjaźnione zagraniczne uczelnie, m.in. Uniwersytet w Bochum(Niemcy), Uniwersytet w Preszowie(Słowacja), czy też Uniwersytet we Lwowie. Patronat Honorowy został objęty przez m.in. ks. kard. Stanisława Dziwisza, ks. kard. Stanisława Ryłkę, ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Komitet Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, czy też Prezydenta Stołecznego Miasta Krakowa – prof. dr Jacka Majchrowskiego.
Chociaż oficjalne sympozjum rozpoczęło się 13 kwietnia, spora część jego uczestników przyjechała do Krakowa dzień wcześniej – 12 kwietnia wieczorem. Została dla nich przygotowana kolacja powitalna na studenckiej stołówce w budynku na ulicy Bernardyńskiej, na której zostali powitani przez jednego z koordynatorów sympozjum, księdza Macieja Ostrowskiego, jak również pokwitowali swoją obecność na listach. Warto zaznaczyć, że wśród uczestników spotkania znalazła się młodzież m.in. z Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, a nawet Rumunii. Po posiłku wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek we wskazane miejsca. Pozostali uczestnicy dotarli na drugi dzień rano.
 / Fot. upjp2Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał tuż po godzinie 9:00 Wielki Kanclerz Uniwersytetu Papieskiego, Jego Eminencja, ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. W swoim przemówieniu nie tylko powitał uczestników sympozjum i przypomniał jego genezę, ale również wyraził nadzieję, że przyniesie ono jak największe owoce nie tylko w najbliższej przyszłości, ale także tej dalszej. Z kolei rektor uczelni, Jego Magnificencja ksiądz profesor Wojciech Zyzak powiadomił wszystkich o kolejnym sympozjum, już w czasie Światowych Dni Młodzieży, organizowane przez Uniwersytet Papieski. Wspominał też międzynarodową konferencję organizowaną wspólnie przez uczelnię i Uniwersytet Jagielloński, która miała miejsce niespełna dwa tygodnie wcześniej i dotyczyła „Światowych Dni Młodzieży – źródeł i rozwoju idei”.
 / Fot. upjp2Po uroczystym rozpoczęciu, do którego trzeba zaliczyć odczytanie listu biskupa Bochum, rozpoczęto odczytywanie przygotowanych referatów, których tego dnia wygłoszono dziesięć. Podzielone one podzielone na trzy bloki po trzy referaty i jeden blok, zawierający jeden referat, po którym nastąpiła dyskusja na temat poruszanych kwestii. Dotyczyły one w dużej mierze problemów młodzieży i jej stosunku do spraw wiary w krajach, z których przybyli goście. Wykład inauguracyjny wygłosił jeden z organizatorów sympozjum, a za razem pracownik Uniwersytetu Papieskiego, ksiądz profesor Maciej Ostrowski. Dotyczył on postrzegania młodych ludzi przez papieży, na podstawie ich przemówień podczas Światowych Dni Młodzieży. Przerywnikami pomiędzy poszczególnymi panelami referatów były kilkunastominutowe przerwy na kawę i coś słodkiego, jak również jedna przerwa na obiad. Drugiego dnia sympozjum odczytano kolejne referaty. Pierwsze trzy zostały wygłoszone dla wszystkich zgromadzonych na auli. Po przerwie kawowej oraz pantominie przygotowanej przez studentów z Krakowa, każdy uczestnik sympozjum wybierał sobie jedną z dwóch grup, w której wykładach chciał uczestniczyć. W pierwszej z nich można było wysłuchać referatów na temat apostolstwa młodzieży w Niemczech, Kamerunie, jak również nowej ewangelizacji – nowego stylu, drogi i wspólnot. W drugiej natomiast uczestnicy poznawali problemy młodzieży na Słowacji, w Białorusi i Rumunii, jak również dowiedzieć się czegoś na temat działalności Duszpasterstwa Akademickiego w Krakowie. Nie obyło się oczywiście bez pytań dotyczących przygotowań danego kraju do przyjazdu w lipcu na Światowe Dni Młodzieży. Obydwie sesje zakończyły się wspólnym zdjęciem uczestników sympozjum, jak również obiadem. Było to też zakończenie naukowego charakteru zebrania.
Jednak międzynarodowe sympozjum, to nie tylko dwa dni wysłuchiwania referatów o problemach współczesnej młodzieży i ich życiu duchowym, ale też szansa na zwiedzenie najważniejszych miejsc w królewskim Krakowie i szansa na zintegrowanie się z osobami z obcych krajów. W środę w ramach kolacji uczestnicy wraz z organizatorami i wolontariuszami spotkania pojechali do mieszczących się nieopodal Krakowa Bolechowic, gdzie zorganizowano dla nich grilla. W czwartek jedna z niemieckich grup pojechała na cały dzień do Auschwitz, aby zwiedzić mieszczący się w nim obóz zagłady. Pozostali po wykładach pojechali do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie zwiedzili nie tylko sam budynek sakralny, ale też zobaczyli celę św. Siostry Faustyny. Następnie podjechano zobaczyć słynne Centrum Jana Pawła II zawierające liczne relikwie związane z papieżem – Polakiem. W piątkowe przedpołudnie zwiedzano Wawel, następnie udano się do kościoła św. Franciszka z Asyżu, kościół św. Trójcy oraz bazylikę Mariacką. Po obiedzie wybrano się do Nowej Huty, gdzie znajduje się słynna Arka Pana – symbol walki z władzą komunistyczną. Na koniec udano się do dzielnicy Krakowa nazwanej Mogiłą(wedle legendy miano tam pochować królewnę Wandę, która nie chcąc poślubić Niemca rzuciła się do Wisły), gdzie znajduje się bractwo cysterskie. W sobotę, na sam koniec sympozjum, zagraniczni goście wraz z towarzyszącymi im wolontariuszami zwiedzali uroczy Kazimierz. Był to za razem ostatni punkt sympozjum, po którym wielu obcokrajowców udało się w drogę powrotną do krajów, z których przybyli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.