Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7782 miejsce

Konflikt na Kaukazie, a patriotyzm Polaków

Skąd we współczesnym świecie (nowoczesnej Polsce) bierze się w nas tyle patriotyzmu?

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie wyniki sondy, przeprowadzonej 12 sierpnia 2008 roku, przez GfK na zlecenie stacji TVN. Wynika z niej, że aż 55 proc. Polaków dobrze ocenia i co za tym idzie popiera działania naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 29 proc. jest przeciwna jego działaniom, a 16 proc. nie ma zdania.

W takim razie większość Polaków uznała działania prezydenta za słuszne. Jak mam to rozumieć? Czy słusznością było krytykowanie Rosji? Wielkiego mocarstwa? I stwarzania tym samym zagrożenia dla Polski?

Rozumiem, że to co zrobił prezydent mogło obudzić w nas trochę patriotyzmu i ducha walki, ale my - jako naród, jesteśmy chyba pozbawieni trzeźwego myślenia i łączenia faktów w jedną, logiczną całość. Zdaję sobie sprawę, że to dość surowa i subiektywna opinia, ale to tylko moje osobiste spostrzeżenia, którymi chcę się podzielić.

Gdyby Rosja chciała nas zaatakować, to czy NATO pomogłoby nam? A może NATO chciałoby, żebyśmy z niego wystąpili, ponieważ sami chcieliśmy wojny, wtrącając się w nieswoje sprawy? Każdy ma prawo do własnego zdania, ale czy nie powinniśmy spojrzeć najpierw na daną sytuację obiektywnie, ze wszystkich stron?

Wojna na Kaukazie, to sprawa między Gruzją a Rosją, więc po co się w to mieszamy? Rosja jest potęgą. Wystarczy, że zakręcą nam kurki z gazem i całą Polskę „pochłoną” ciemności. W końcu to Rosja jest naszym głównym eksporterem gazu. Powinniśmy dbać o dobre stosunki z tym krajem, bo to właśnie w jej kierunku rozwija, a raczej rozwijał, się nasz handel. A teraz? Teraz pozostało nam czekać i obserwować jak potoczą się kolejne wydarzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.08.2008 19:50

Kochani, troszke wiecej empatii! To jest, jak zauwazyliscie, debiut... Oczywiscie, ze brak temu tekstowi wiele do doskonalosci, jednak wszyscy jestesmy amatorami, ktorzy dzieki w24 moga sie bardzo wiele nauczyc. Ktos skrytykowal autorke m.in za zdanie: "Wojna na Kaukazie, to sprawa między Gruzją a Rosją, więc po co się w to mieszamy?" Rowniez amerykanski prezydent Woodrow Wilson zostal w 1916 roku dzieki haslu "He kept us out of war!“"wybrany, czyli nie jest to nic nowego i niekoniecznie musi byc glupie... Autorka jest zwolenniczka doktryny Monroe'a, ktora do dzisiaj ma wielu zwolennikow.

Ja chcialbym poczytac kolejne artykuly autorki. Z pewnoscia beda coraz lepsze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę nie rozumiem.
1. Czy w artykule chodzi o patriotyzm czy też o trzeźwe myślenie? One bardzo często sie mijają ze sobą :)
2. Czy patriotami możemy być wtedy gdy czujemy się bezpieczni? Bo jak rozumiem zakręcą nam kurki z gazem schowajmy sobie własne zdanie do kieszeni i siedźmy cicho. Nic innego jak najlepiej zrobić referendum do jakiego mocarstwa chcemy należeć i zapomnijmy o Polsce. Wniosek byłby że do Rosji - ona jest najbliżej.

No i faktycznie krytykowanie mocarstw jest głupotą. Można za to oberwać. Ach ten dzisiejszy demokratyczny świat w którym jest wolność słowa ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja się w pewien sposób z autorką zgodzę. Może trochę naiwnie, ale stara się pokazać, że pierwsze działania naszej głowy państwa były nie przemyślane. A już najbardziej "dyplomatycznym samobójem" było porównanie do Hitlera. Inna sprawa, że ta wojna jednak jest nasza, bo tu nie walczy się o naród gruziński czy mieszkańców Osetii, tylko o alternatywne, do rosyjskiego, źródło gazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ups, nie wyraziłam się do końca jasno - w szczęściu i wolności, ponieważ nie potrafimy tego docenić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja się zgadzam z autorką artykułu w wielu względach. Ostry atak na Rosję był nieprzemyślany, można było to załatwić dyplomatycznie. Czy Francja zostawiła Gruzję samą? Nie, zareagowała, ale dyplomatycznie, w wyważony sposób.

Niestety, wadą Polaków (tak, moją także) jest to, że trudno połączyć nam wszystkie fakty w związek przyczynowo skutkowy. Ale rzadko z powodu ułomności. Myślę, że duże znaczenie am tu fakt, że wiemy niewiele ponad to ile sprzedadzą nam media (zwykle tylko ulubiona gazeta/program informacyjny), a to nie są niestety informacje obiektywne.

Nie postęp cywilizacyjny zabija patriotyzm, a życie w szczęściu i wolności. Panie Milian, uważa Pan, że większość Polaków jest patriotami, nie niszczy naszego kraju i pragnie pracować na niego? Powiedziałabym, że mamy w nosie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja muinusów nie stawiam, bo mnie to śmieszy, ale dziwię, że taki naiwny tekst jak ze sztambucha panny z ambicjami wpuszcozno do serwisu.
A już jak czytam sformułowanie"my jako naród" to ręce opadają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety minus. Na debiut. Ot, proszę:

* "ale my - jako naród, jesteśmy chyba pozbawieni trzeźwego myślenia i łączenia faktów w jedną, logiczną całość" - zaliczając się do tego narodu, uznawszy, że także do mnie zostało to skierowane, postanawiam przeciw temu zaprotestować. Jeszcze jedno: Ty też zaliczasz się do tego narodu, więc skoro nie umiemy łączyć faktów w logiczną całość, to po co zabierasz się za pisanie...?

* A pro po pomocy NATO. Nie można mieć wątpliwości, czy NATO by nam pomogło cz nie. Jest jedna odpowiedź: tak. Dlatego Rosja chce zablokować wejście Gruzji i Ukrainy do NATO, bo wtedy na zawsze straci te kraje.

* "Wojna na Kaukazie, to sprawa między Gruzją a Rosją, więc po co się w to mieszamy?" - To zdecydowanie nie tylko sprawa Rosji i Gruzji. To także sprawa USA, no i nasza. Nie można zostawiać bez pomocy atakowanych państw."

* Po pierwszym akapicie wynika, że Sondaż był przeprowadzony, by sprawdzić ilu Polaków popiera Kaczyńskiego ogólnie, należałoby wspomnieć, że chodzi o sytuację z Gruzją.

* Jeszcze a pro po zajawki. Dlaczego zakładasz, że we współczesnym świecie ma być mniej patriotyzmu niż kiedyś? Czy postęp cywilizacyjny zabija patriotyzm? Jeśli chodzi o Polskę, to wydaje się, że tak nie jest.

Jak na tak krótki tekst, sporo uwag, więc daję minusa, szczególnie, za to powiedzenie o naszym narodzie.

I tyle. Życzę powodzenia przy dalszych artykułach:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.