Facebook Google+ Twitter

Konflikt na linii Francja - Turcja? Turcy grożą sankcjami

23 stycznia francuski Senat uchwalił ustawę, która przewiduje kary dla osób, które negują ludobójstwo Ormian. Turcja grozi Francji sankcjami w "każdej dziedzinie". Francuska dyplomacja apeluje o zachowanie zimnej krwi.

 / Fot. EPA/JUANJO MARTINTVN informuje, że ustawa jaką francuski Senat uchwalił w poniedziałek, spowodowała napięcie w stosunkach na linii Ankara - Paryż. Turcy nie są zadowoleni z wyniku prac francuskiego parlamentu.

Turcja określiła mianem "haniebnej" i "niesprawiedliwej" uchwałę dotyczącą rzezi Ormian. Ponadto władze tego kraju grożą Francuzom sankcjami gospodarczymi, politycznymi, dyplomatycznymi i kulturalnymi. Represje mają wejść w życie, jeśli Nicolas Sarkozy podpisze dokumenty.

"Opowiadam się za uspokojeniem, jest dużo przedsiębiorców francuskich w Turcji, mamy (z nią) bardzo znaczące stosunki handlowe i gospodarcze. Potrzebujemy Turcji, Turcja potrzebuje nas, więc myślę, że realizm zatriumfuje nad namiętnościami - powiedział dla Canal +, Alain Juppe - szef dyplomacji.

Juppe podkreślił, że był przeciwny uchwaleniu ustawy, która będzie karać za negowanie ludobójstwa Ormian. Określił ją, jako "niestosowną". Karą ma być rok więzienia i 45 tysięcy euro grzywny.

Tureckie media i przeciwnicy najnowszej ustawy francuskiego Senatu są zgodne - uchwała to swoista kiełbasa wyborcza. Na trzy miesiące przed wyborami, szuka się kolejnych chętnych do oddania głosu wyborców. Ormian we Francji jest blisko 600 tysięcy.

Ludobójstwo Ormian miało mieć miejsce w latach 1915-17. Wtedy też na terenie Turcji zamordowano 1-1,15 miliona Ormian. Ankara stara się dowieść że ich liczba była o połowę mniejsza, a drastyczny spadek ich liczby to efekt chaosu jaki panował w Imperium Osmańskim, a nie eksterminacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.