Facebook Google+ Twitter

Konflikt Syryjski - zapomniana wojna. Liczba ofiar stale rośnie

Wszyscy pamiętamy doniesienia z 15 maja 2011 roku na temat niezadowolenia społecznego na terytorium Syrii. Właśnie wtedy, zza chmur wyłaniał się krwawy konflikt który trwa do dziś, a na horyzoncie na próżno szukać jakiegokolwiek rozwiązania.

Attribution-NonCommercial License / Fot. james_gordon_losangeles / photo on flickrKonflikt w Syrii to jedno z wielu następstw antyrządowych demonstracji pod tytułem Arabskiej Wiosny Ludów. Rozpoczęta w grudniu 2010 roku w Tunezji, szybko rozprzestrzeniła się na Bliskim Wschodzie i Afryce północnej. Wkrótce później swoim obszarem objęła dziewiętnaście państw. Dziś w większości z nich protesty straciły na sile lub doprowadzono do reform politycznych i gospodarczych. Coraz trudniej mówić jednak o końcu wojny domowej pomiędzy siłami rządowymi prezydenta Baszszara al-Asada a Syryjską Koalicją Narodową. Wojna trwa już prawie 3 lata i według Syryjskich obserwatorów praw człowieka, zarejestrowanych ofiar jest 150.344 ludzi w tym ponad jedna trzecia to cywile. Zaś brytyjscy obserwatorzy twierdzą że mogło być ich nawet 220.000 ofiar. Media amerykańskie donoszą równocześnie że konflikt w Syrii jest nie do zatrzymania i może trwać nawet 10 lat. Sytuacja w tym kraju nie przypomina przewrotu chociażby z Ukrainy gdzie był zły prezydent i jedna opozycja. W Syrii walcząca opozycja to rozbite grupy, często nawet walczące miedzy sobą . Zatem kraj jest podzielony na strefy wpływu gdzie oczywiście największe kontrolowane terytorium jest pod władzą rządową, a część jest pod panowaniem rebeliantów, islamistów ISIS, oraz Kurdów. Coraz więcej miejscowości jest zajmowanych także przez Al-Ka’idę jak na przykład miasto Rakka i jest to fenomem na skalę światową. Prezydent Asad, z wykształcenia okulista, nie zamierza dzielić państwa i tylko dzięki dużemu wsparciu ze strony Iranu i Hezbollahu jest w stanie istnieć na kontrolowanych terenach. Rząd wspiera także Rosja a wsparcie niemilitarne po stronie opozycji deklarują Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Francja. Ponad dwa miliony Syryjczyków uciekło do państw ościennych. Uchodźcy mieszkają w prowizorycznych obozach miedzy innymi w Bułgarii gdzie dociera polska pomoc humanitarna.
Na dzień dzisiejszy klan Asadów nie zamierza dzielić się władzą a tym bardziej jej oddać. Sam Baszszara al-Asad jest oskarżany o wydawanie rozkazów dokonywania zbrodni przeciwko ludzkości. Według źródeł historycznych Arabska Wiosna Ludów to okres od 2010 do 2013, przeciągający się konflikt w Syrii zmierza w inną stronę. To kolejny nie kończący się konflikt szyicko-sunnicki, który wciąga coraz więcej drobnych grup militarno-religijnych. Z niepokojem oraz z nadzieją bedziemy śledzić kolejne doniesienia z Syrii.

Mariusz Ślęzak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.