Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1450 miejsce

Konflikt trwa. Rubik kontra artyści

Głośno ostatnio było o buncie artystów współpracujących z Piotrem Rubikiem. Wyjaśniając brak solistów na scenie, dyrygent przedstawił swoją wersję wydarzeń. W odpowiedzi artyści opublikowali list otwarty z wyjaśnieniem.

Piotr Rubik / Fot. Sławomir Seidler/Głos WielkopolskiPiotr Rubik zerwał współpracę z agencją koncertową Duo w kwietniu tego roku i rozpoczął współpracę z menedżerką Katarzyną Kanclerz. Wkrótce po tych wydarzeniach w prasie pojawiły się pierwsze plotki o tym, że nie odbędą się koncerty w Elblągu i Olsztynie. Tak się jednak nie stało - mimo, iż soliści nie wyszli na scenę, Rubik zagrał koncert bez nich i poinformował, że ma już nowych artystów chętnych do współpracy. O nieobecność swoich dotychczasowych współpracowników oskarżył właśnie agencję Duo, która miała ich "szantażować" - czytamy na oficjalnej stronie muzyka.

30 kwietnia natomiast, na stronie jednego z solistów Janusza Radka artyści związani z "Tryptykiem Świętokrzyskim" opublikowali list otwarty, przedstawiając swoją wersję wydarzeń. Czytamy w nim: "Dzień przed koncertem w Elblągu (27 kwietnia) zostaliśmy poinformowani, że zmieniły się wszystkie dotychczasowe warunki naszej współpracy z Piotrem Rubikiem. (...) Dowiedzieliśmy się, że jedyną reprezentantką również naszych interesów (jeśli idzie o „Tryptyk Świętokrzyski) - jest p. Katarzyna Kanclerz. Nikt wcześniej z nami tego nie ustalał. Poinformowano nas, że jeśli nie weźmiemy udziału w koncertach w Elblągu i Olsztynie zostaniemy natychmiast zastąpieni innymi solistami. Zostaliśmy postawieni w sytuacji przymusu – a nie wyboru. Nie prowadzono z nami na ten temat żadnych rozmów."

"Prawdą jest, że Piotr stawiał nas wszystkich: autora, solistów, chór i orkiestrę w niepewności, czy w ogóle wystąpi (m.in. koncert w Rzeszowie). Bezpośrednio przed koncertem – żądał wielokrotnego podwyższenia gaży – pod groźbą, że nie wyjdzie na scenę."

Artyści oskarżają również Rubika o to, że będąc jedynie kompozytorem muzyki i dyrygentem, zagarnia on prawo wszystkich twórców "Tryptyku" do uważania go za swoje dzieło: "Szanujemy twórczość Piotra Rubika i jego zaangażowanie w wykonywanie „Tryptyku Świętokrzyskiego”. Warto jednak przypomnieć, że to autor tekstu Zbigniew Książek – zaproponował Piotrowi Rubikowi napisanie muzyki do jego libretta. Nie jest to bez znaczenia w sytuacji, w której Piotr mówi o koncercie: „mój" koncert, „moje" dzieło, „moja" orkiestra, "moje" chóry i „moi" soliści... Oświadczamy, że jesteśmy współtwórcami dzieła, a nie pracownikami Piotra Rubika."

Co na to Rubik? Kierując się do jednej z solistek, Joanny Słowińskiej, pisze na swojej stronie: "Tak jak pozostali przyjmowałaś informację, że jestem jedynie dyrygentem, który zagarnął należną Wam sławę. Zwyczajnie uważaliście, że wszyscy jesteśmy w pracy. Każdy z Was przecież miał jeszcze swoje własne kariery, swoje płyty, swoje życie. A nie pomyślałaś nigdy Joasiu, że dla mnie te oratoria są właśnie moim życiem, moją muzyką i moją karierą?(...) Tam na tej scenie stała się rzecz straszna - Artysta wystąpił przeciwko Artyście. Nie chcę już nawet wiedzieć dlaczego. Może chcieliście mnie ukarać a może uwierzyliście, że wrócę skruszony."

Wciąż trwa konflikt o to, kto ma prawa do wystawiania "Tryptyku Świętokrzyskiego": Rubik występuje z Orkiestrą i Chórem Filharmonii w Częstochowie oraz Chórem Gaudium i Chórem Akademii Medycznej z Wrocławia, Agencja Duo natomiast gra koncerty z udziałem poprzednich współpracowników muzyka, tyle że z innym dyrygentem. "Dla dobra dzieła jesteśmy gotowi na dalszą współpracę z Piotrem Rubikiem. Współpraca ta jednak musi się opierać na poszanowaniu naszej godności i wolności – artystycznej i zawodowej" - piszą artyści.

Więcej na stronach:
http://www.januszradek.pl
http://www.rubik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Urszula Dudek
  • Urszula Dudek
  • 01.06.2012 09:16

Jak dla mnie zbędny konflikt, przecież ludzie widzą kto wykonuje na koncertach Rubik przedstawiał solistów, a to że mówił że to "moje" dzieła , to tu według prawa ma racje. Gdyż prawo autorskie należy do twórcy muzyki i autora tekstów, do wykonawców należy w ułamku... to tak jak z pozowaniem do zdjęć fotograf ma wszelkie prawa, a model/modelka niewiele ;)

Szkoda że to się wszystko właśnie w takich sposób zakończyło, ale żeby się podnieść trzeba upaść na samo dno... W sumie Rubik nie upadł tak nisko, ale był traktowany jak czarna owca... Znalazł sobie nowych artystów i dalej kontynuuje pracę i tak naprawdę wykonawcy poprzedni na tym stracili...

Ja też bym się wkurzyła jakby mnie zastąpili innym dyrygentem, nie można uwzględnić tego że się bali że nie przyjdzie ... Nigdy im tego nie zrobił , zawsze przybywał na koncert , więc nie rozumiem:)

3 mam kciuki za karierę Piotra gdyż jest wspaniałym artystą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A swego czasu p. Rubik napiał na swojej stronie, żeby nie pisać do niego per Piotrze, tylko Panie Piotrze. Oj za dużo CO2 w H2O mu dają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dałem dwa plusy. W sumie wkurza mnie, że nigdy nie dostrzegam banalnych rozwiązań :P Ale cóż, to domena ludzi popieprzonych ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak nie wiadomo, co kto stawia... Kiedyś zmieniono system punktowania, ale nadal jest on anonimowy. A powinno być okno z punktami większe, bo tekst mało czytelny. No i zabezpieczenie przed pomyłkami by się przydało (np. "jesteś pewna/pewny, że dajesz plus/minus?").

Komentarz został ukrytyrozwiń

daj mi dwa plusy :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, kliknąłem minus :X Da się to jakoś cofnąć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdecydowanie wolę RubikOff ale news fajny :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.05.2007 15:38

Czas przekroczyć Rubik(on)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.05.2007 07:14

dzisiaj jest 4 maj a nie 30 kwiecień

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.