Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4617 miejsce

Konformizm czy nonkonformizm? Co cechuje współczesną młodzież?

Jednym z elementów piramidy potrzeb jest akceptacja. Szczególnie ludzie młodzi dążą do tego, by w swoim otoczeniu być cenionym i akceptowanym. Czy właśnie dlatego dojrzewa pokolenie konformistów?

To właśnie konformizm za sposób na drogę do sukcesów, czy też akceptacji wybiera współczesna młodzież. Dlaczego ma to taki obraz? Przede wszystkim duże znaczenie mają niektóre cechy naszych czasów. Życie stało się gonitwą. Jedni swą pogoń odbywają, by jak najwięcej zarobić, inni dążą do szczęścia, natomiast młody człowiek najbardziej potrzebuje akceptacji wśród rówieśników. Wśród tych nie jest łatwo zaistnieć, gdyż nie raz dość wysoko stawiają poprzeczkę dla "nowych w stadzie".

Młody człowiek zrobi wiele, aby mieć przyjaciół, cieszyć się uznaniem oraz być znanym w pewnych kręgach. Dla zrealizowania tych planów jest w stanie zmienić styl ubioru, zacząć słuchać innej muzyki czy przejąć od kolegów specyficzne dla nich zachowania. Jednak to nie jedyny przejaw konformizmu. Prawdziwy problem dopiero przed nami...

Chłopak - 16 lat, dotychczas dobrze się zachowujący, w miarę dobry uczeń, bez nałogów. Ów młodzieniec spotyka na swojej drodze nieco starszych chłopców, którzy imponują mu swoją pozorną dorosłością. Co w takiej sytuacji może mieć miejsce? Otóż chce on wejść w to środowisko, pragnie wkupić się w ich łaski. Ale jak ma to zrobić? To zależeć będzie pewnie od nich. - Ej, młody! Chcesz być z nami? To graj takimi kartami jak my! - usłyszał chłopiec. Co teraz? Teraz będzie trzeba udowodnić swoją wartość w oczach ziomali. - Ty, ziomek. Może walniesz browara? Szlugi chyba jakieś masz? - słychać ze strony "kolegów", na co zapytany odpowiada - Nie no chłopaki... Wiecie, ja nie piję alkoholu, papierosów też nie mam - mówi. No i teraz - Pękasz młody? Mama z obiadem może poczekać, masz tu bronksa. Tylko pij, a nie wylewaj - chłopiec ulega, ponieważ pragnie osiągnąć cel, jakim jest bycie w tej paczce. To jest jedynie przykład możliwej sytuacji. Takich jednak nie brakuje. Brakuje jednak należytej odporności wśród młodzieży. Nieświadomość, słabość charakteru, brak doświadczenia - to właśnie przyczyny konformizmu wśród dorastających.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 15.11.2010 17:30

Ten problem istnieje na Ziemie,tyle,ile ma lat nasza cywilizacja, i będzie trwał nadal (konformizm i nonkonformizm). Ponieważ z jednej strony zawsze był owczy pęd,a z drugiej wychowanie,w ramach przyzwoitych,dzieci.Złoty środek polega na tym,aby nie przebrać miarę.
Temat jest aktualny:piątka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.