Facebook Google+ Twitter

Konfrontacja Engelkinga i Kaczmarka przełożona

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-02 12:48

Sejmowa komisja śledcza do spraw nacisków odłożyła konfrontację byłego zastępcy prokuratora generalnego Jerzego Engelkinga i byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Konfrontacja okazała się niemożliwa formalnie ze względu na brak stenogramu z wczorajszego przesłuchania Jerzego Engelkinga. Do protokołu z wcześniejszych zeznań prokuratora w kwietniu nie wprowadzono jeszcze jego zastrzeżeń, w związku z czym dokument nie został podpisany. Zgodnie z przepisami, konfrontacja przebiega na podstawie zapisów zeznań obu stron.

W związku z tym poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS złożył wniosek o przerwanie konfrontacji i odłożenie jej do czasu, gdy komisja będzie dysponować protokołami ze wszystkich zeznań.

Sejmowa komisja śledcza bada domniemane naciski władzy na prokuraturę w latach 2005 - 2007.
Latem 2007 roku ABW, na wniosek warszawskiej prokuratury, zatrzymała Janusza Kaczmarka, byłego komendanta głównego policji Konrada Kornatowskiego i byłego szefa PZU Jaromira Netzla. Postawiono im zarzuty dotyczące między innymi zatajenia spotkania Kaczmarka z Ryszardem Krauze w hotelu Marriott oraz wzajemnego nakłaniania do fałszywych zeznań.

Prokuratura badała, czy Krauze po spotkaniu Kaczmarkiem przekazał informacje na temat akcji CBA w resorcie rolnictwa posłowi Samoobrony Lechowi Woszczerowiczowi, i czy ten ostrzegł ówczesnego wicepremiera-ministra rolnictwa Andrzeja Leppera.

W efekcie operacji CBA w sprawie podejrzenia korupcji w resorcie rolnictwa aresztowało Piotra R. i Andrzeja K., którzy mieli powoływać się na wpływy w Ministerstwie Rolnictwa, pozwalające im załatwić im za łapówkę odrolnienie ziemi. Andrzej Lepper został 9 lipca 2007 roku odwołany z rządu.

31 sierpnia prokurator Engelking zorganizował multimedialną konferencję, podczas której przedstawił na niej materiały operacyjne ze śledztwa dotyczącego zarzutów wobec Kaczmarka, Netzla i Kornatowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.