Facebook Google+ Twitter

Konfrontacja Kaczmarek-Engelking. Posłowie PiS opuścili salę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-27 16:30

Posłowie PiS opuścili posiedzenie sejmowej komisji śledczej badającej domniemane naciski na organa władzy. To protest wobec reakcji przewodniczącego Andrzeja Czumy podczas konfrontacji Janusza Kaczmarka i Jerzego Engelkinga.

Posłowie PiS opuścili posiedzenie sejmowej komisji śledczej badającej domniemane naciski na organa władzy. To protest wobec reakcji przewodniczącego Andrzeja Czumy podczas konfrontacji Janusza Kaczmarka i Jerzego Engelkinga.

Andrzej Czuma nie zgodził się na zadawanie pytań ekspertom komisji przez Marzenę Wróbel. Posłanka PiS pytała, czy może posługiwać się zeznaniami świadków przed prokuraturą. Czuma odpowiedział twierdząco, ale Wróbel stwierdziła, że inną opinię uzyskała w prokuraturze. Domagała się opinii jednego z ekspertów komisji, ale przewodniczący rozpoczął drugą turę pytań.

Arkadiusz Mularczyk oświadczył, że w ramach protestu wobec zachowania Andrzeja Czumy, posłowie PiS opuszczają posiedzenie. - Bardzo dziękuję, żegnam i życzę miłego wieczoru - odpowiedział przewodniczący.

Posłowie PiS zapowiedzieli, że zwrócą się z tą sprawą do marszałka Sejmu. Zastanowią się też, czy nie skierować do prokuratury zawiadomienia popełnienia przestępstwa. Posłanka Wróbel powiedziała, że przewodniczący Czuma swoimi decyzjami uniemożliwił jej wypełnianie obowiązków posła.


Konfrontacja Kaczmarek-Engelking

O godzinie 10.30 miała rozpocząć się konfrontacja byłego szefa MSWiA w rządzie PiS Janusza Kaczmarka i byłego zastępcy prokuratora generalnego Jerzego Engelkinga. Przez blisko godzinę posłowie debatowali jednak nad wnioskiem Janusza Kaczmarka, by uniemożliwić Jerzemu Engelkingowi korzystanie z laptopa podczas konfrontacji przed komisją. Były szef MSWiA argumentował, że Engelking może się za pomocą laptopa komunikować z osobami z zewnątrz. Wniosek został jednak odrzucony w głosowaniu.

Posłanka PiS Marzena Wróbel domagała się też od ekspertów opinii, czy konfrontacja jest ważna w sytuacji, gdy od świadków nie odebrano przyrzeczenia, że będą mówili prawdę . Przewodniczący Komisji, a także obecni na sali eksperci, przypomnieli, że takie przyrzeczenie obaj świadkowie złożyli podczas poprzedniego posiedzenia.

Były zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking powiedział, że poseł Robert Węgrzyn nie przestrzega zasad przeprowadzania konfrontacji. Zdaniem Engelkinga, poseł cytuje fragmenty jego wypowiedzi wyrwane z kontekstu i nie podaje ich źródła.

Komisja po raz drugi próbuje skonfrontować Kaczmarka i Engelkinga. W lipcu obaj świadkowie stanęli przed komisją, ale nie odpowiedzieli na żadne pytanie i konfrontację przerwano z powodów proceduralnych. Posłowie po dwóch godzinach sporów uznali, że do przeprowadzenia konfrontacji brakuje podpisanych protokołów z przesłuchań Engelkinga.

Poseł Lewicy Krzysztof Matyjaszczyk uznał nawet, że Jerzy Engelking stosuje obstrukcję wobec komisji, bo od ponad miesiąca nie podpisuje protokołu ze swojego pierwszego przesłuchania. W głosowaniu wszyscy posłowie komisji opowiedzieli się wtedy za przerwaniem konfrontacji do czasu uzupełnienia formalności.

***

W lipcu Kaczmarek i Engelking stanęli przed komisją, ale nie odpowiedzieli na żadne pytanie i konfrontację przerwano z powodów proceduralnych. Posłowie po dwóch godzinach sporów uznali, że do przeprowadzenia konfrontacji brakuje podpisanych protokołów z przesłuchań Engelkinga. Poseł Lewicy Krzysztof Matyjaszczyk uznał nawet, że Jerzy Engelking stosuje obstrukcje wobec komisji, bo od ponad miesiąca nie podpisuje protokołu ze swojego pierwszego przesłuchania. W głosowaniu wszyscy posłowie komisji opowiedzieli się za przerwaniem konfrontacji do czasu uzupełnienia formalności.

IAR

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.