Facebook Google+ Twitter

Kongijski watażka Lubanga winny zbrodni wojennych. Kazał dzieciom zabijać i gwałcić

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze orzekł, że Thomas Lubanga jest winny zbrodni wojennych. Prawdopodobnie zostanie skazany na dożywocie.

 / Fot. PAP/EPA/EVERT-JAN DANIELSSędziowie ustalili, że podczas wojny domowej w Demokratycznej Republice Konga w latach 2002-2003 Lubanga werbował do partyzantki dzieci w wieku 15 lat i młodsze.

Skazany kierował ugrupowaniem zbrojnym Unia Kongijskich Patriotów. Armia wykorzystywała dzieci-żołnierzy w starciach plemion Hema i Lendu. Jak powiedział prokurator MTK Luis Moreno Ocampo, Lubanga zmuszał je do zabijania i gwałcenia.

Sam 51-letni oskarżony twierdzi, że jest niewinny, bo był przywódcą Unii Kongijskich Partyzantów, a nie samego ramienia zbrojnego.

Kara nie została jeszcze ogłoszona. Wiadomo, że MTK nie może skazać nikogo na śmierć, więc BBC przewiduje, że kongijski watażka dostanie dożywocie. Proces Lubangi zakończył się blisko po 3 latach i przesłuchaniu 67 świadków.

Wojna domowa w DRK trwała od połowy lat 90. do roku 2008, w którym zostało podpisane przez siły rządowe i rebeliantów porozumienie pokojowe. W konflikcie zabito 60 tys. ludzi, miały miejsce zbiorowe gwałty i tortury, podaje Wirtualna Polska.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.