Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25714 miejsce

Kongres Języka Polskiego obraduje na Śląsku

Współautorzy: Barbara Podgórska

W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach rozpoczął obrady Kongres Języka Polskiego. Jest poświęcony pamięci Krystynie Bochenek, wicemarszałek Senatu RP, tragicznie zmarłej w katastrofie pod Smoleńskiem, pomysłodawczyni dyktanda narodowego.

Zygmunt Łukaszczyk / Fot. Adam K. PodgórskiJan Malicki / Fot. Adam K. PodgórskiKongres będący częścią projektu "Języki narodowe w zjednoczonej Europie", zorganizowała Rada Języka Polskiego PAN i Fundacja im. Krystyny Bochenek, wspólnie z Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Miejskim w Katowicach, Nic dziwnego, że obrady poprzedziły wystąpienia wojewody Zygmunta Łukaszczyka, marszałka śląskiego Adama Matusiewicza oraz prezydenta Katowic, Piotra Uszoka. Uczestników kongresu powitali również prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego i prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Obrady plenarne w pierwszym dniu poprowadził prof. Andrzej Markowski. Inauguracyjny odczyt na temat: Język polski a tożsamość narodowa w perspektywie historycznej wygłosił prof. Janusz Tazbir.

Andrzej Markowski / Fot. Adam K. PodgórskiJanusz Tazbir / Fot. Adam K. PodgórskiJego wystąpienie, przesycone żartami i anegdotami, przerywały wybuchy śmiechu i oklaski. Wybitny historyk zauważył, że giną nie te narody, które utracą terytorium i struktury państwowe, ale te co utraciły język. Wyraził przejęcie zubożaniem i wulgaryzowaniem współczesnej mowy polskiej. Po nim glos zabrał prof. Jerzy Bartmiński. Temat wystąpienia brzmiał: Etyka słowa i rozpoczynał się konstatację, że poziom polskiego dyskursu politycznego jest fatalny.

W kongresie biorą udział znakomitości polskiego językoznawstwa, m. in. profesorowie: Jerzy Bralczyk, Jan Miodek. Halina i Tadeusz Zgółkowie, Walery Pisarek. Nie zabraknie badaczy zjawisk językowych na Śląsku: prof. Aldony Skudrzykowej i prof. Heleny Synowiec, zdecydowanie stojących na stanowisku, iż śląszczyzna jest polskim dialektem (zróżnicowanym wewnętrznie na kilkanaście gwar) oraz stanowczo przeciwstawiających się poglądom, że należy uznać ją za język regionalny. Odmienne poglądy prezentuje prof. Jolanta Tambor, faktyczna popularyzatorka idei języka śląskiego i zwolenniczka nadania mu statusu oficjalnego języka regionalnego.
Przez kolejne dwa dni naukowcy będą rozprawiali w panelach tematycznych o zmianach następujących w języku polskim, o języku w polityce i biznesie, w szkole, w kościołach i grupach wyznaniowych, w kulturze popularnej, w rodzinie. Jerzy Radziwiłowicz poprowadzi rozważania o polszczyźnie w teatrze, prof. Walery Pisarek o polszczyźnie za granicą. Kongres zakończy siatkowa gala "Ambasador Polszczyzny" w gmachu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Laurem Wielkiego Ambasadora Polszczyzny kapituła nagrody wyróżniła pośmiertnie Krystynę Bochenek inicjatorkę pierwszej gali "Ambasadora Polszczyzny" oraz inicjatorkę katowickiego Kongresu Języka Polskiego. Gale uświetni wykonanie Pieśni zadumy i nostalgii Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadzi w Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Chór Polskiego Radia z Krakowa oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
Sala plenarna / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobry temat dla DO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze na bieżąco :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.