Facebook Google+ Twitter

Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego naprzeciw białoruskiej kulturze?

Jak często pochylamy się nad rozwojem kultury na naszym kontynencie? Czy zdajemy sobie sobie sprawę, że nie wszędzie władze publiczne popierają rozwój kultury narodowej, a wręcz nawet ją zwalczają stosując wobec twórców rozliczne szykany?

Zdaniem uczestników zakończonego w niedzielę lubelskiego Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego, krajem wymagającym szczególnej pomocy w omawianej dziedzinie jest właśnie Białoruś.

Nie od dziś słyszy się przecież w środkach masowego przekazu, że republika ta jest swoistego rodzaju skansenem na mapie Europy, gdzie tłumiona jest wszelka niezależna działalność w każdej dziedzinie. Ponadto panuje tam represyjna cenzura i brutalna kontrola ze strony władzy. Łamane są podstawowe prawa człowieka i obywatela, a także prowadzona jest polityka skrajnego izolacjonizmu.

Ze szkół wszystkich szczebli i typów prowadzonych przez administrację publiczną usunięto język białoruski, językiem wykładowym jest rosyjski. Wolność słowa jest pustym frazesem. Dziennikarze niejednokrotnie pociągani są do odpowiedzialności karnej za nieprzychylne komentarze wobec władzy. Nie bez przyczyny wielu przedstawicieli reżimu Łukaszenki zostało objętych zakazem wjazdu na terytorium Unii Europejskiej.

Metodą na zaradzenie tej niezdrowej sytuacji stać się może opracowany na Kongresie Kultury Partnerstwa Wschodniego projekt Karty Kultury dla Białorusi.

Docelowo dokument ten ma zawierać postulaty dotyczące wzajemnych stosunków dobrosąsiedzkich, pomiędzy krajami Partnerstwa Wschodniego
i Unii Europejskiej, w odniesieniu do segmentu kultury. Twórcy projektu domagają się decentralizacji finansów na kulturę, dywersyfikacji źródeł finansowania (zarówno pieniądze ze środków publicznych, jak i prywatnych i odpłatnej działalności), stworzenia mechanizmów niwelowania barier biurokratycznych, przeciwdziałania korupcji oraz podejmowania działań lobbingowych. Planuje się również utworzenie Funduszu Partnerstwa Wschodniego, wzorowanego na Funduszu Wyszehradzkim.

W celu opracowania Karty Kultury dla Białorusi powołany został zespół roboczy,
który do końca listopada 2011 r. przygotuje tekst, który roześle drogą elektroniczną do uczestników Kongresu. Po przyjęciu zgłoszonych uwag, zespół
opracuje ostateczną wersję Karty do 31 grudnia 2011 r.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.