Facebook Google+ Twitter

Kongres Praw Obywatelskich odbył się w Warszawie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-27 19:45

Rozwój nowych technologii informacyjnych powoduje, ze coraz trudniej nam chronić prywatność. O ograniczeniach prywatności w internecie i zagrożeniach z tym związanych dyskutowali uczestnicy Kongresu Praw Obywatelskich w Warszawie.

Publicysta zajmujący się wpływem nowych technologii na życie ludzi - Edwin Bendyk zwraca uwagę, że często nasze prywatne dane w sieci stają się sprawą publiczną. Czasem sami publikujemy dane - na przykład w serwisach społecznościowych takich jak Nasza Klasa, ale często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że informacje na nasz temat są publicznie dostępne - podkreśla Edwin Bendyk. Jak mówi, prawdziwym zagrożeniem jest wyciekanie osobistych informacji z instytucji, które powinny je chronić. Nie robią tego przez niedbalstwo pracowników, lub nie mają odpowiednich procedur ochrony danych.

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon jest przekonana, że problem leży w naszym podejściu do zasobów Internetu. Czujemy się w nim anonimowi, a nie obserwowani. Ale Internet to broń obosieczna - podkreśla Katarzyna Szymielewicz. Jej zdaniem niezbędna jest skuteczna edukacja ludzi.

Socjolog, doktor Przemysław Sadura uważa, że Polacy mają świadomość, że dane prywatne powinny być chronione, i należy tę świadomość wykorzystać.

Według uczestników Kongresu Praw Obywatelskich, za zmianami w sferze technologii nie nadąża prawo. Dlatego należy zastanowić się nad dostosowaniem przepisów na przykład o gromadzeniu danych telekomunikacyjnych czy wykorzystywaniu i przetwarzaniu informacji przez instytucje ubezpieczeniowe, medyczne i służby specjalne i banki.

Kongres Praw Obywatelskich w warszawskim Kinie Kultura jest współorganizowany przez Ogólnopolskie Forum Organizacji Pozarządowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.