Facebook Google+ Twitter

Kongres Ruchu Poparcia Palikota "Nowoczesna Polska" już w sobotę

 • Źródło: Polska
 • Data dodania: 2010-09-29 18:38

Na kongresie Ruchu Poparcia Palikota "Nowoczesna Polska" pojawią się czołowe postaci lewicy - Magdalena Środa, Manuela Gretkowska i Ryszard Kalisz. A także Henryka Krzywonos i kilku polityków PO. Czy ruch oficjalnie przekształci się w partię?

 / Fot. Szymański/ PAPSobotni kongres Ruchu Poparcia Janusza Palikota "Nowoczesna Polska" w stołecznej Sali Kongresowej zapowiada się ciekawie przynajmniej z trzech powodów. Przede wszystkim poznamy odpowiedź na pytanie, czy kontrowersyjny polityk z Lubelszczyzny podejmie decyzję o ostatecznym rozbracie z Platformą. Ponadto, jeżeli wierzyć zapowiedziom Janusza Palikota, na kongresie zaprezentowani zostaną nowi liderzy Ruchu. - Będą to dwa, trzy bardzo znane nazwiska - mówił niedawno w wywiadzie dla "Polski". Po trzecie wreszcie, istotne jest którzy z polityków aktywnych na scenie politycznej zdecydują się wesprzeć Palikota i pojawić się na kongresie. - To będzie wielki sprawdzian politycznej siły Janusza Palikota. Jednak śpimy spokojnie - mówi anonimowo jeden z posłów PO.

Lista politycznych celebrytów, którzy pojawią się w Sali Kongresowej, wygląda stosunkowo imponująco. Swoją obecność potwierdzili m.in. Manuela Gretkowska, Ryszard Kalisz, Kazimierz Kutz, Henryka Krzywonos i prof. Magdalena Środa. Wszyscy oni będą prelegentami panelu dyskusyjnego. Dyskutujący skupią się przede wszystkim na koncepcjach politycznych państwa oraz jego relacjach z Kościołem. Nie powinno też zabraknąć tematu aborcji, zapłodnienia in vitro czy praw mniejszości.

Tajemnicą poliszynela pozostaje, którzy z polityków otrzymali zaproszenie na kongres. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mogą to być liderzy lewicy - Wojciech Olejniczak i Bartosz Arłukowicz. Sam Janusz Palikot pytany o europosła i byłego przewodniczącego SLD odpowiadał zagadkowo: - To osoba bliska mi ideowo.

Stołeczna Sala Kongresowa może pomieścić prawie 3000 widzów i już wiadomo, że nie będzie problemów z jej wypełnieniem. Spodziewanych jest nawet tysiąc osób więcej, a liczba wysłanych zaproszeń przekroczyła pięć tysięcy. Z informacji, do których dotarła "Polska", wynika, że na kongresie pojawi się kilku posłów PO i SLD. Jednym z nich ma być Stanisław Żmijan, lubelski poseł Platformy.

Politycy partii Donalda Tuska niezmiennie wypowiadają się negatywnie o inicjatywie Janusza Palikota. Część z nich uważa, że jego drogi z PO już dawno się rozeszły, a kongres jest tylko potwierdzeniem tego, że w partii nie ma już dla niego miejsca. Jednocześnie większość nie wierzy, że założy on własną partię. - Gdyby tak się stało, byłby to nieodwracalny polityczny błąd Palikota - komentował dla "Polski" Stefan Niesiołowski, wicemarszałek Sejmu (PO). - Coraz bardziej wydaje się, że Janusz Palikot dobrze czuje się w roli politycznego singla. Najbliższe dni ostatecznie potwierdzą, czy nadal chce być patriotą PO, czy też podąży własną drogą - uważa Michał Szczerba, poseł PO. - Z dystansem podchodzę do rozważań o nowej partii Palikota. Sobotni zjazd będzie raczej formą happeningu. Proszę pamiętać, że Janusz Palikot to polityk, który przede wszystkim lubi, gdy o nim się mówi - dodaje Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Platformy.

Wcześniej, w trakcie sobotniej konwencji partii premier Donald Tusk w taki sposób skomentował niejednoznaczne wypowiedzi posła odnośnie politycznej przyszłości. - Chłopie, nie stój w przeciągu. Albo w tę, albo we w tę - powiedział Donald Tusk. Szef rządu powiedział również, że celem Platformy jest budowa nowoczesnej Polski, jednak odnosząc się do antykościelnych poglądów Janusza Palikota, wyraźnie zaznaczył: - Nie pozwolę, aby wizja nowoczesnego państwa zamieniała się w tandetny propagandowy antyklerykalizm.

Janusz Palikot nie zwlekał z odpowiedzią. W wywiadzie dla tygodnika "Wprost" wyjaśnił, że postuluje wprowadzenie zasady kadencyjności na szczytach partyjnej władzy. - Patrzę na tych dinozaurów - Tuska, Kaczyńskiego, Pawlaka - już 20 lat pełnią funkcje polityczne. A gdzie są ci, którzy mają po trzydzieści kilka lat, wyrośli w nowym kraju, mówią w kilku językach, poruszają się w świecie? System partyjny z jego hierarchią ich eliminuje. Ruch Palikota i nasza kadencyjność mają to odkorkować - powiedział Janusz Palikot.

Polityk powiedział też, że jego lewicowy program oraz dwóch nowych liderów, których ma przedstawić w sobotę, to będzie "śmierć lewicy w dzisiejszej formule partyjnej". Marek Wikiński, poseł SLD, odpowiada: - Zjazd to tylko test Palikota, na ile może sobie pozwolić w partii. Palikot z Platformą jest diamentem, bez niej tylko szkiełkiem. Nasza pozycja na lewej stronie nie jest bynajmniej zagrożona. - Mówienie o lewicowości ruchu jest nieporozumieniem, przede wszystkim ze względu na poglądy gospodarcze Palikota. Natomiast jeżeli chodzi o lewicowość w sferze obyczajowej, to tych wyborców na stałe przejął SLD i po części PO. W krótkiej perspektywie nie można wróżyć ewentualnej partii Palikota sukcesów - uważa dr Rafał Chwedoruk, politolog UW.

Andrzej Grzegrzółka
W sobotę kongres "Nowoczesnej Polski" Palikota

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Komitet Ogłupiania Robotnik
 • Komitet Ogłupiania Robotnik
 • 01.10.2010 11:10

Trudności ze zrozumieniem naszego postu? Rozumiem i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komitet Ogłupiania Robotnik
 • Komitet Ogłupiania Robotnik
 • 01.10.2010 11:08

Popieram współczesną demokrację ateńską w Polsce ujętą zwięźle

w przysłowiu: "Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie".

Chodzi o to, aby wojewodowie nie byli wybierani przez

manipulatorów psychologii tłumów, ukrytych czy formalnych

populistów. Nie sądzę, aby nowoczesność Polski miała polegać

na promowaniu wrogów Kościoła, którzy nie wiedzą, że teorię

powstania wszechświata, Wielkiego Wybuchu, ogłosił katolicki

zakonnik. Kościół teorii Big Bangu nie zaprzeczył, ale i nie

zakwestionował kalendarza judaistycznego. Dodzie wytoczono

nawet proces o nazwanie Piecio i Dziesięsięcioksięgu bajkami

napisanymi przez naćpanych prochami autorów. Ośmieszajcie

Palikota i jego ruchanie, a zobaczymy jaki będzie tego wynik -

być może przeciwny do zamierzonego celu.

Komitet ogłupiania robotników

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Zaj
 • Tadeusz Zaj
 • 30.09.2010 17:35

Ave Satan!
Jestem zwolennikiem Palikota..............................

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 30.09.2010 17:23

Znane są już szczegóły organizacyjne:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 30.09.2010 17:22

Panie Konopka, bez komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
1492
 • 1492
 • 30.09.2010 11:57

To jacy "wszelakiej maści popaprańcy i oczywiście wierzący (nie)inaczej" schronili się pod skrzydłami PiSu w postaci ich ówczesnego koalicjanta LPR i MW?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Sadowski to wszystko prawda co pisze widziałem przed Pałacem prezydenckim ludzi szczególnie młodych którzy szydzili, wyśmiewali się z krzyża.Nie znajduje innego określenia na tych ludzi jak sataniści i anty-katolicy.

Nie przypuszczam aby byli to zwolennicy PIS-u ponieważ dla nich krzyż to świętość a już na pewno by nie opluwali,kopali ludzi modlących się przy krzyżu.

Platforma przy każdej okazji powoływała się na tych ludzi i utożsamiała się z nimi a ci ludzie widząc jak są ważni w rozgrywkach premiera i prezydenta nie zawahali się naśladować małpy wisząc na latarniach i słupach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Konopka Pan naprawdę wieży w to, co wypisuje czy tylko tak się zgrywa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnym elektoratem PO są sataniści i anty-katolicy.Przed wyborami aby poprawić swój wizerunek Platforma wydelegowała Palikota aby przejął tą szarańcze.Pod skrzydła jego partii schronią się wszelakiej maści popaprańcy i oczywiście wierzący inaczej- sama śmietanka elektoratu platformy. PO stanie się uboga intelektualnie -najlepszych zabierze Palikot.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.