Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18 miejsce

Konie sławnych wodzów. Od Aleksandra Wielkiego do Józefa Piłsudskiego

Koń od tysiącleci związany jest ze sztuką wojenną. Ujarzmienie tego zwierzęcia i stworzenie jazdy było bardzo istotnym elementem pola bitwy. Wiele koni poprzez sławnych jeźdźców zapisało się historii od starożytności do czasów najnowszych.

W ostatni weekend publiczna "misyjna" telewizja na II programie bombardowała nas relacjami
z wyścigów konnych na Służewcu. Robi to zresztą z uporem od tygodni. Szkoda, że tak mało jest programów o rzezi polskich koni, w imię gustów kulinarnych Włochów czy Francuzów. W niedzielę zupełnie przypadkowo natknąłem się też na informację iż w I wojnie światowej zginęło 8 milionów koni. Tu hazard tu konina, może więc warto coś napisać o tych pięknych rumakach dosiadanych przez wielkich wodzów.

Zrezygnowałem z opisu słynnego Incinatusa konia Kaliguli, którego ten zwyrodnialec mianował senatorem. To historia o kilku koniach wybitnych wodzów i nawet władców świata.

Bucefał / Fot. Ruthven/Domena publicznaBucefał Aleksandra Wielkiego

Aleksander Wielki - najlepszy jeździec starożytności musiał mieć niezwykłego konia. Aleksander urodził się w dniu podwójnego "końskiego" zwycięstwa. Wodza Parmeniona (jazda) i koni jego ojca Filipa na Igrzyskach Olimpijskich.

Bucefał, tak nazywał się koń, ogier tesalski za którego 13-letni Aleksander zapłacił farsalczykowi Philenicusowi 13 talentów. Bukefalos to z greki "byczogłowy". Są dwie wersje, że takie nosił imię. Kształt czaszki oraz białe znamię z widokiem czaszki wołu. W tamtych czasach nie używano siodeł ani strzemion stąd bardzo ważne było takie ujeżdżenie konia, aby był posłuszny każdemu ruchowi jeźdźca.

Bucefał razem z Aleksandrem stworzyli wspaniały tandem. Koń brał czynny udział w walce, kopiąc i gryząc przeciwników. Kilkakrotnie ratował życie Aleksandrowi. W bitwie pod Tebami mimo odniesionych ran, tak mocno protestował, że król nie zamienił go na innego konia. Brał udział w wielkich bitwach - Cheroneą, nad rzeką Granik, Gaugamelą i Ipssos. Odnosił obrażenia lecz na rozkaz wodza dbano o niego nadzwyczajnie. Zawsze był gotów nieść swego pana. Ostatnia kampania wojenna 30-letniego Bucefała rozpoczęła się w 326 roku p.n.e. podczas słynnej kampanii indyjskiej. To właśnie wtedy w bitwie nad rzeką Hydaspes odniósł tak ciężkie rany że ostatkiem sił wyniósł Aleksandra z bitewnego tumultu i padł martwy.

Aleksander wydał na jego cześć wielką stypę a chcąc dodatkowo uhonorować swego wieloletniego towarzysza, kazał wybudować mu wspaniały grobowiec. Dla tak wielkiego wodza jak Aleksander, który uważał się za "pana świata" było to jednak za mało. Założył nowe miasto i nazwał je Bukefala. Istnieje ono do dziś pod nazwą Jhelum.
Marengo / Fot. Fotopedia/Jean-Marie Hullot Pałasz / Fot. Wikipedia/Andreas Stech/domena publiczna Kasztanka / Fot. Autor nieznany/domena publiczna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.08.2012 21:55

A może ma Pan jeszcze coś ciekawego o:

Iniciatusie cesarza Kaliguli,
Iwaszce króla S. Batorego,
Tarancie het. S. Czarnieckiego
Szumce ks. J. Poniatowskiego,
Kasztance marszałka J. Piłsudskiego,
Deminie gen. W. Andersa
albo
o Rosynancie Don Kichota?

Czy mogę podrzucić "moje" wakacyjne konie?
http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/wakacje-w-siodle

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konie cóż za piękny temat. W literaturze też mają swoje miejsce podobnie jak w filmie. U nas tylko Karino chyba ale na zachodzie to multum filmów. Mała Elizabeth Taylor chyba "" Wielki wyścig'' .Bardzo poruszający O likwidacji kawalerii amerykańskiej.itd

Komentarz został ukrytyrozwiń

To może jednak. Wakacyjny cykl W24 ."Konie nasze konie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety konie "szeregowe" ginęły okrutną smiercią w bitwach, od starożytnych Chin poczynając. Aktualnie ciągle jeszcze w Chinach dopuszcza sie walki koni, po ktorych zwierzęta okaleczone są dobijane.
http://www.se.pl/wydarzenia/ciekawostki/walki-koni-w-chinach_89039.html

Piękne konie giną rownież w tradycyjnych wyscigach we Włoszech (Siena) zwanych Palio;
http://www.swiatkonia.pl/wydarzenia-jezdzieckie/194-video-palio-najstarsza-gonitwa-na-wiecie (patrz video)
http://netzwierzaki.bloog.pl/id,329160224,title,Smierc-na-palio-w-Ronciglione,index.html?ticaid=6c9b8

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słychać tętent końskich kopyt i szczęk oręża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może byśmy stworzyli Wakacyjny cykl z koniem! Wiele osób tu piszących mogłoby dorzucić coś od siebie o koniach i wokół tematu... temat rzeka. historycznie i aktualnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu polecam Ci książkę Urbankiewicza/przypisy/. Dobrej lektury na lato. Mnóstwo ciekawostek o koniach obyczajach itp

Komentarz został ukrytyrozwiń

To było Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudządzu wykładał tam mój powinowaty Franciszek Koprowski olimpijczyk cichociemny ps.Dąb

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj. a "Lotna" piękna biała lipicanerka przynosząca pecha. Podczas kręcenia filmu jeden z pędzących koni nadział się na lancę wbitą w ziemię i zginął. Film Wajdy wg. Żukrowskiego.. chyba . o ile coś nie pokręciłam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale fajny na wakacje temat! KONIE nasze konie!
Ostatni najsławniejszy koń to Overdose.
Ledwie na chabete wyglądał z wadą budowy, za grosze kupiony w Angli przez pewnego bisnesmena węgierskiego, dziś ten koń wygrywa wszystko, no prawie. A w Angli był 4 kilka tygodni temu na najważniejszej gonitwie, co jest sukcesem zupełnie olśniewającym, gdyż zmierzył się z najlepszymi. Overdose, jeździł długo pod polskim dżokejem, ale ostatnio zmienił.
świetny wakacyjny temat. Nabieramy ochoty na konne wakacje.
O koniach można w nieskończoność , Hiszpańskiej Szkole jazdy. Lipicanerach i przedwojennej szkole Centralnej Szkole Kawalerii w Grudziądzu, a potem Szkole Podchorążych Ułanów.... czy jakoś tak może coś pokręciłam bo wyciągam jakieś stare szufladki z szarej mózgownicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.