Facebook Google+ Twitter

Koniec 23. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego

Współautorzy: Adam Kuryło

W niedzielę 23 października zakończył się, pokazem filmu Jerzego Stuhra pt. „Korowód”, 23. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Dzień wcześniej przyznano nagrody.

Program festiwalu przewidywał nagrodzenie filmów w sześciu kategoriach: „Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy”, Konkurs Warszawski, Konkurs Wolny Duch, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Nagroda FIPRESCI oraz Nagroda Publiczności.

nagrodzony Grand Prix NESCAFE: Yinan Diao / Fot. Kuba KubajewskiNajważniejszą nagrodę, czyli Grand Prix NESCAFE, otrzymał chiński film "Nocny Pociąg" w reżyserii Yinan Diao. Główną bohaterką, wyprodukowanego przy współpracy Chin, Hongkongu i Francji, "Nocnego Pociągu" jest młoda Wu Hongyan. Jest wdową, pracuje jako strażniczka w sądzie. Na co dzień przebywa z przestępcami, wykonuje wyroki. Jednak mimo wszystko tli się w niej jakaś cząstka pozostałej wrażliwości. Co tydzień jeździ pociągiem do miasta, wybierając się na bal samotnych serc. Szuka miłości, szczęścia uciekając od okrucieństwa, które jest jej tak bliskie.

W tym przepięknie sfotografowanym filmie, nikt nie jest idealny, nawet dobry. Jest to obraz dość przygnębiający lecz także bardzo odważny. Pokazuje zagubione jednostki poddane losowi. Plusem jest także otwarte zakończenie, każdy może dopisać do tego filmu własną historię.

plakat 23. WMFF / Fot. www.wff.pl Z kolei duński film,w reżyserii Petera Schonau Fog'a "Sztuka Płakania" został nagrodzony za najlepszy scenariusz. Autorem scenariusza, który powstał na podstawie powieści Erlinga Jepsena, jest Bo Hr. Hansen. Akcja filmu dzieje się w latach 70. Głównym bohaterem jest mały chłopiec, 11-letni Allan. Ojciec Allana jest mleczarzem. Sprawia swojej rodzinie także duże kłopoty. Grozi, że popełni samobójstwo. Mały Allan, dławiony nerwami ojca, pozbawiony jest pomocy matki i brata.

W Konkursie Warszawskim uczestniczyło 13 filmów. Przyznano dwie nagrody: dla produkcji francusko-izraelskiej, czyli „Wizyty orkiestry” (reż. Eran Kolirin), a także dla estońskiej "Klasy". "Wizyta orkiestry" ilustruje perypetie egipskiej orkiestry zaproszonej do Izraela na uroczyste otwarcie centrum kulturalnego, która nieodebrana z lotniska próbuje dostać się na miejsce. Film docenili także widzowie przyznając – przez wielu uważaną za najważniejszą – Nagrodę Publiczności.

Nagroda Jury w tej kategorii konkursowej przypadła estońskiemu filmowi „Klasa” w reżyserii Ilmara Raaga. W filmie reżyser przedstawia historię zamkniętego w sobie, prześladowanego przez kolegów ucznia liceum, który chce z tym skończyć. Film otrzymał również Nagrodę FIPRESCI.

Konkurs Wolny Duch to kategoria przeznaczona dla filmów niekonwencjonalnych, niszowych.
Wygrał film z Japonii - „Funuke ” (reż. Daihachi Yoshida). Obraz opowiada o Sumice. Po powrocie do rodzinnego miasteczka Sumika odkrywa, że wzbudza lęk u swojej siostry.

Za najlepszy film dokumentalny uznano zaś „Dotknięcie kamieni czasu ” - kanadyjską produkcję w reżyserii Garine Torossian. Jeden z wielu prezentowanych na festiwalu filmów, dzięki którym możemy poznać bliżej Armenię.

Tegoroczny WMFF już za nami ale następny już za rok!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) za ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.