Facebook Google+ Twitter

Koniec archaicznej lewicy w Polsce. Palikot pogrąży SLD?

Wstępne wyniki wyborów, jak i prognozy, które podają TNS OBOP i Homo Homini pokazują dwie interesujące rzeczy. Obie można zawrzeć w jednym słowie: Palikot.

Zaskakująco dobry wynik Ruchu Palikota pokazuje, że skończył się w Polsce czas SLD i - szerzej - udawania lewicy. Problemem sojuszu nie był tylko brak charyzmy Napieralskiego, ale przede wszystkim bezbarwność całej formacji. Palikot przejął żelazny elektorat SLD, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości. Pokazał tym samym Napieralskiemu, że nie można markować lewicowego zaangażowania, bez szkody dla wyniku wyborów.

Palikot, to także ość w gardle PiS. Mina Anny Fotygi i szok konserwatywnych wyborców, mówią praktycznie wszystko. Jeszcze miesiąc, dwa temu, mało kto dawał byłemu posłowi PO szansę na wejście do parlamentu. Okazało się, że agresywną i jaskrawą kampanią, potrafił przyciągnąć nie tylko żelazny elektorat SLD, ale też młodych ludzi. Z sondażu exit polls TNS OBOP wynika, że na PiS i Ruch Palikota głosowało tyle samo wyborców w przedziale 18-25 lat.

Bez względu na to czy SLD zajmie trzecie, czwarte czy piąte miejsce, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że Grzegorz Napieralski kończy właśnie polityczną karierę. Zakonserwowany i archaiczny model lewicy w Polsce rozpada się na naszych oczach. Wynik RP pokazuje też, że jest zapotrzebowanie na ugrupowanie plasujące się na lewo od centrum, ale na pewno nie w kształcie, który proponuje Napieralski. Ciekawe jest jednak to, że tak naprawdę chodzi o lewicę światopoglądową, a nie gospodarczą. Trudno bowiem uwierzyć, że Palikot - nawet mimo kilku deklaracji - zrezygnuje z liberalnych w gruncie rzeczy haseł.

PO wygrało wybory. PiS przegrał 6. raz. O umiejętnościach Jarosława Kaczyńskiego świadczy fakt, że pomimo kolejnych porażek, nadal stoi na czele partii. W gruncie rzeczy PiS to Jarosław Kaczyński i nawet przy założeniu, że władzę w ugrupowaniu przejmie np. Zbigniew Ziobro, można przypuszczać, że pod nowym przewodnictwem Prawo i Sprawiedliwość rozsypie się, niczym domek z kart.

Tusk triumfuje i umocni swoją władzę. Można liczyć na kontynuację i koalicję z PSL-em.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.