Facebook Google+ Twitter

Koniec bierności w urzędach pracy

Założenia projektu zostały zaprezentowane na konferencji prasowej przez resort pracy i polityki społecznej. Będą m.in. wyższe stypendia dla bezrobotnych za udział w szkoleniach oraz aktywizacja osób bezrobotnych - czytamy w portalu Onet.pl

- Projekt ustawy jest już gotowy i dziś trafi do uzgodnień międzyresortowych - zapewniła wczoraj minister pracy Jolanta Fedak. Poddała również krytyce obecne funkcjonowanie urzędów pracy. Według niej urzędy, tak jak sklepy zajmują się obsługą klienta, a ich drugim zadaniem jest wypłacanie bezrobotnym zasiłków. Nowa ustawa ma to zupełnie zmienić, ponieważ obecny stan rzeczy jest absurdalny. Najważniejszym zajęciem urzędów pracy ma być szeroko rozumiana aktywizacja bezrobotnych i poszukujących pracy.

Jednym z ważniejszych założeń projektu jest podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych z obecnych 551,80 zł do 788 zł przez pierwsze trzy miesiące posiadania prawa do zasiłku i 563 zł przez pozostały okres posiadania tego prawa. Zmienione zostaną także okresy pobierania zasiłku, 6 i 12 miesięcy w miejsce dotychczasowych trzech (6, 12, 18 miesięcy).

Zaostrzenie przepisów dotyczyć będzie także warunków utrzymania statusu osoby bezrobotnej. W myśl nowej ustawy osoba odmawiająca przyjęcia oferty pracy lub udziału w szkoleniu zostanie pozbawiona statusu osoby bezrobotnej na 4 miesiące, po raz drugi - na 6 miesięcy, a po raz trzeci - na 9 miesięcy. - Nieobecność bezrobotnego w urzędzie pracy z powodu choroby będzie wymagać zwolnienia nie na zwykłej recepcie, ale na druku ZUS - wyjaśniła Ostrowska. Wprowadzony będzie też 10-dniowy roczny limit nieobecności z ważnych powodów lub np. wyjazdu za granicę.

Ogromne ułatwienie spotka przedsiębiorców zatrudniających osoby powyżej 50. roku życia. Przedsiębiorca taki będzie przez rok zwolniony z płacenia składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dodatkowo to Fundusz Pracy ma pomagać urzędom pracy w organizowaniu szkoleń dla osób pracujących powyżej 45. roku życia w celu podniesienia lub zmian kwalifikacji. Fundusz Pracy będzie płacił za takie szkolenia.

Nowa ustawa ma za zadanie przystosować osoby starsze do elastycznego rynku pracy, tzn. dać możliwość do otrzymania tytułu zawodowego (czeladnika). Aktywizacją zawodową zajmą się tak zwane Centrach Aktywizacji Zawodowej.

Projekt wraz z uzasadnieniem jeszcze w środę ma zostać opublikowany na stronie internetowej resortu pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.