Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15418 miejsce

Koniec blokady Strefy Gazy?

Izraelskie władze poinformowały dziś o częściowym zniesieniu blokady Strefy Gazy. Do strefy będą mogły wjechać transporty cywilne, sprawdzone jednak wcześniej na obecność broni oraz niebezpiecznych materiałów.

Satyryczny rysunek przedstawiający absurdalność izraelskiej blokady, która zakazywała m.in. wwożenie do Strefy Gazy leków. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rights_advocates_defy_israeli_blockade_of_gaza.gif / Fot. Carlos LatuffPo posiedzeniu Komitetu Bezpieczeństwa, premier Izraela Beniamin Netanjahu, oświadczył, że Izrael zdecydował się umożliwić wpuszczenie do Strefy Gazy wszystkich towarów cywilnych i jak powiedział, "od dziś jest zielone światło dla transportów wszystkich dóbr do Strefy Gazy, które nie zawierają materiałów wojskowych, które mogłyby militarnie wzmocnić Hamas".

Premier Izraela dodał także, że wkrótce zostanie opublikowana szczegółowa lista przedmiotów, które nie mogą być wwiezione do Strefy Gazy. Wszystkie dobra, które nie znajdą się na liście będą mogły być do Strefy Gazy przetransportowane bez problemu.

Decyzję Izraela z aprobatą przyjęły m.in. Stany Zjednoczone, których władze stwierdziły, że postanowienie Izraela pozwoli poprawić warunki bytowe Palestyńczyków, jednocześnie zmniejszając szansę na zbrojne wzmocnienie Hamasu. Także specjalny wysłannik UE na Bliski Wschód, były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair wyraził zadowolenie z faktu złagodzenia obostrzeń dotyczących blokady Strefy Gazy.

Na częściowe zniesienie blokady, Izrael zdecydował się trzy tygodnie po ataku izraelskich sił na międzynarodowy konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy, w wyniku którego śmierć poniosło 9 obywateli tureckich.

Źródło: CNN, gov.il

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.