Facebook Google+ Twitter

Koniec bojkotu Rady Praw Człowieka ONZ przez USA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-12 21:24

Stany Zjednoczone po raz pierwszy weszły w skład Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Instytucja ta była wcześniej bojkotowana przez administrację George'a Busha.

Rada Praw Człowieka została utworzona w 2006 roku. Stany Zjednoczone głosowały przeciwko jej powołaniu twierdząc, że ONZ nie wprowadziła mechanizmów wykluczających z jej składu kraje, które ograniczają demokrację i stosują polityczne represje. Początkowo rząd USA wspierał finansowo Radę, ale później wstrzymał wszelkie dotacje. Przedstawiciele administracji George'a Busha zwracali uwagę, że instytucja ta ma antyizraelskie uprzedzenia, ignorując jednocześnie łamanie praw człowieka w takich krajach jak Sudan czy Korea Północna.

Po zwycięstwie w wyborach prezydenckich Barack Obama wycofał się z bojkotu Rady Praw Człowieka ONZ. Przedstawiciele jego administracji przyznawali, że Rada ma słabe punkty. Uznali jednak, że walka o prawa człowieka będzie bardziej efektywna po przyłączeniu się do tej instytucji. Podczas tajnego głosowania na forum Zgromadzenia Ogólnego, Stany Zjednoczone uzyskały 167 głosów, o 70 więcej od wymaganego minimum. Jednocześnie w skład Rady weszły krytykowane za łamanie praw człowieka Chiny, Kuba i Arabia Saudyjska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.