Facebook Google+ Twitter

Koniec brytyjskiej misji w Iraku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-30 07:14

Brytyjczycy przekażą dzisiaj Amerykanom i armii irackiej kontrolę nad Basrą- drugim co do wielkości miastem Iraku, a zarazem jego jedynym portem morskim.

Dowódca brytyjskich żołnierzy w Iraku oświadczył, że mogą oni odczuwać dumę z „zakończonej sukcesem" misji.

Do 31 maja z bazy pod Basrą odlecą do kraju ostatni brytyjscy żołnierze. Ich dowódca generał Andy Salmon opuści Irak już w tym tygodniu.

Podpułkownik Chris Coles, dowódca batalionu pancernego Huzarów Królewskich, największej brytyjskiej jednostki w Basrze, powiedział dziennikowi Birmingham News, że jego żołnierze przygotowali „w 80 procentach armię iracką do panowania nad sytuacją w mieście, uczyli ją taktyki patrolowania, organizowania punktów kontrolnych i rozbrajania stawiających opór rebeliantów.

Jeszcze pół roku temu w oczach amerykańskich wojskowych możliwość ewakuacji wojsk brytyjskich z Basry uchodziła za zdradę. Obecnie Brytyjczycy nie mają innego wyjścia - wycofują się na żądanie irackiego rządu i parlamentu.

Amerykanie, którzy mają z Irakiem osobną umowę o pobycie wojsk, obejmą strategiczną kontrolę nad Basrą, a bezpośrednią odpowiedzialność za bezpieczeństwo przejmie armia iracka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.