Facebook Google+ Twitter

Koniec budowy bazyliki Sagrada Familia?

Wygląda na to, że najbardziej znany i najdłużej istniejący plac budowy świata jest zagrożony. 400 hiszpańskich intelektualistów podpisało się pod manifestem, głoszącym hasło zaprzestania dalszej budowy bazyliki Sagrada Familia.

Sagrada Familia, Domena publiczna / Fot. commons.wikimedia.com- To karykatura i zdrada wizji Gaudiego! - grzmi Manuel Borja-Villel, dyrektor madryckiego muzeum sztuki Reina SofÍa.- To, co oglądają turyści jest tylko ułamkiem wizji Gaudiego. A my, jako inteligencja, zbyt długi czas godziliśmy się na to potworne uproszczenie i to tylko w imię pogoni za zyskami z turystyki!

Aż 400 ludzi ze świata kultury - reżyserów filmowych, właścicieli galerii sztuki, architektów - podpisało się pod manifestem proszącym o zaprzestanie dalszych prac budowlanych związanych ze słynną barcelońską bazyliką.

- Architekci odpowiedzialni za dokończenie projektu nie poszli zgodnie z planami Gaudiego, a tylko sprofanowali jego pomysł - twierdzi Oriol Bohigas, człowiek, który swoimi planami architektonicznymi pomógł Barcelonie przekształcić się na olimpiadę w 1992 roku. - Myślę, że gdyby dzisiaj spojrzał on na to, co powstało byłby bardzo zdziwiony.

Budowa bazyliki Sagrada Familia zaczęła się w... 1882 roku. W założeniu architekta sama konstrukcja budowli miała przypominać wielki organizm. Antoni Gaudi, który przejął kontrolę nad całym przedsięwzięciem w 1883 roku, pracował nad nim, aż do swojej tragicznej śmierci w 1926 roku, przy czym poświęcił mu całkowicie ostatnie 15 lat swojego życia.

Po jego śmierci prace nad projektem przejęła grupa architektów, która na podstawie planów Gaudiego chciała dokończyć budowę. Jednak w wyniku wybuchu wojny domowej w Hiszpanii, podczas której część dokumentów zaginęła bądź została zniszczona, ich praca została znacznie utrudniona.

Jak przewidują eksperci, budowa bazyliki może zostać ukończona całkowicie za około 20 lat. Gdyby tak się stało, całość realizacji przedsięwzięcia zamknęłaby się w okresie... 146 lat.

źródło: timesonline.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.