Facebook Google+ Twitter

Koniec chorwacko - słoweńskiego sporu o granicę?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-11 07:37

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez chorwackie media, władze tego kraju doszły do porozumienia ze Słowenią, w sprawie rozwiązania długoletniego sporu granicznego między tymi państwami.

Chorwackie media podały w czwartkowy wieczór (10.09) nieoficjalne informacje, jakoby władze Chorwacji i Słowenii doszły do porozumienia w sprawie zakończenia długoletniego sporu granicznego między tymi krajami. Efektem tych wydarzeń ma być odblokowanie przez Słowenię chorwackich rozmów akcesyjnych z UE, co spodziewane jest w ciągu najbliższych dni.

W piątek (11.09) w Ljubljanie dojść ma do spotkania premier Chorwacji Jardanki Kosor oraz premiera Słowenii Boruta Pahora. Premier Chorwacji odbyła w czwartek spotkanie z liderem rządzącej partii koalicji chorwackiego rządu, podczas której otrzymała jego pełne poparcie dla propozycji zakończenia sporu. Chorwackie media spekulują, że spotkanie to oficjalnie zakończy trwający od 18 lat spór graniczny.

W wyniku sporu Słowenia zablokowała chorwackie rozmowy akcesyjne z UE. Oba kraje toczą go od momentu rozpadu Jugosławii w 1991 roku. Spór graniczny między tymi państwami dotyczy rozgraniczenia wód Zalewu Pirańskiego na północnym Adriatyku, a także przynależności niewielkich obszarów przygranicznych wokół rzeki Mura na północno – wschodniej granicy Słowenii.

Na podstawie: http://www.beta.co.yu/ http://www.vecernji.hr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.