Facebook Google+ Twitter

Koniec dopłat dla zatrudniających osoby niepełnosprawne?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-21 17:35

Rząd chce zlikwidować dopłaty dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Dziś kontrowersyjną propozycją zajmie się specjalna komisja sejmowa.

Fot. AKPA Niepełnosprawni i ich pracodawcy podkreślają, że rząd zaoszczędzi na tym około 450 mln złotych, ale nie podaje, o ile więcej będzie musiał wypłacać rent.

W Polsce zatrudnienie niepełnosprawnych jest ponadtrzykrotnie niższe niż w Unii Europejskiej. Zatrudnienie w naszym kraju ma tylko 16 procent takich osób. Za to w Polsce jest trzy razy więcej rencistów niż w krajach unijnych, a wypłata świadczeń dla nich pochłania 4,2 proc. PKB.

Do zatrudniania niepełnosprawnych zachęcać mają pracodawców nagrody i kary z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Średnie i duże firmy, które nie zatrudniają niepełnosprawnych, płacą składki na PFRON. Z pieniędzy tych finansowane są składki za niepełnosprawnych posiadających pracę.
- To nie jest żaden podarunek, a pieniądze nie pochodzą z budżetu państwa. Jeżeli zlikwiduje się tę formę pomocy, składki do ZUS w ogóle nie wpłyną - mówił wczoraj na konferencji prasowej poseł Sławomir Piechota z PO, który sam jest niepełnosprawny fizycznie. Dodał, że pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych ponoszą często wyższe koszty wynikające z dostosowania miejsc pracy, dłuższych urlopów czy mniejszej sprawności pracowników.

Z kolei z badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wynika, że jeśli PFRON przestanie refundować składki ZUS, wiele osób niepełnosprawnych może stracić miejsca pracy. PiS i rząd tłumaczą jednak, że jeśli zaostrzymy przepisy, być może dostaniemy dla niepełnosprawnych większą pomoc z Europejskiego Funduszu Społecznego. - Już kilka razy zmieniano przepisy dotyczące osób niepełnosprawnych powołując się na unijne regulacje. Efekt był taki, że zatrudnienie niepełnosprawnych spadało, a potem rząd przyznawał, że źle odczytał intencje Komisje Europejskiej i obostrzenia nie były potrzebne - podkreślają niepełnosprawni i pracodawcy.

Ustawę z 1997 roku nowelizowano już 46-krotnie, a dwa razy zmiany kwestionował Trybunał Konstytucyjny. - Jak w tej sytuacji zaplanować pracę firmy, skoro z dnia na dzień jesteśmy zaskakiwani nowymi przepisami? Na dodatek rząd łamie prawo nie kierując swych pomysłów do konsultacji w Komisji Trójstronnej i do organizacji społecznych - podkreśla Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Dodaje, że jeśli rząd nie wycofa się z kontrowersyjnych propozycji, to i ta nowela zostanie zaskarżona do Trybunału.

Poseł Piechota poinformował też, że autorzy projektu chcą uniemożliwić samorządom lokalnym tworzenie zakładów aktywności zawodowej dla niepełnosprawnych. - Możliwość ich zakładania mają mieć wyłącznie organizacje pozarządowe. Biorąc pod uwagę to, że PFRON wymaga od nich gwarancji wynoszących 2-3 mln zł, żadna społeczna organizacja sobie z tym nie poradzi - twierdzi poseł PO.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.