Facebook Google+ Twitter

Koniec ery towarów "made in China"?

Wiadomości, jakie nadchodzą z komunistycznych Chin, mogą świadczyć o zbliżającym się końcu ery tanich chińskich towarów.

"Made in China", ten napis zna cały świat. / Fot. Twicepix, http://www.flickr.com/photos/twicepix/4437851857/Chiny - fabryka świata, z której od dziesięcioleci, zalewają nas najróżniejsze towary, poczynając od butów, a na wyspecjalizowanym sprzęcie medycznym kończąc. Nie podlega wątpliwości, że absolutnie każdy z nas ma w domu jakąś rzecz, stworzoną rękami chińskich pracowników. Produkty "made in China" cały czas cieszą się ogromną popularnością, nie tylko ze względu na stosunkowo niskie ceny, ale czasami także z powodu braku alternatywy. Ich era może jednak powoli dobiegać końca, na co wskazują ostatnie doniesienia z Chińskiej Republiki Ludowej.

Dwie ostatnie dekady przyniosły Chinom, dzięki otwarciu się na rynki i inwestycje zagraniczne, oszałamiający wzrost gospodarczy. Oczywiście wynikał on także w dużym stopniu z konkurencyjności komunistycznego Państwa Środka oraz z taniej siły roboczej. Dziś jednak, władze w Pekinie, zmagają się z ogromnym wzrostem kosztów produkcji, do czego przyczyniła się w główniej mierze gra chińską walutą, ale także rosnącymi oczekiwaniami ze strony chińskich pracowników.

Media, m.in. w Rosji, USA i Wielkiej Brytanii, informowały niedawno o serii strajków chińskich robotników, domagających się podwyżek płacy. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy wiele fabryk, działających w najbardziej uprzemysłowionej części komunistycznego mocarstwa - delcie Rzeki Perłowej, ze względu na pracowniczy bunt, musiało zaprzestać produkcji.

Fabryka sprzętu elektronicznego w Shenzhen / Fot. Steve Jurvetson, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Electronics_factory_in_Shenzhen.jpgPodczas gdy chiński rząd stara się namawiać zagranicznych inwestorów, do lokowania swych pieniędzy w przemyśle nowoczesnych technologii, chińscy pracownicy, co ma również związek ze wzrostem kosztów produkcji, a więc i cen na rynku wewnętrznym, żądają podwyżek płac, domagając się sprawiedliwego udziału w dochodach wielkich przedsiębiorstw. Jest to poważny sygnał dla dla zagranicznych firm, które posiadają swój kapitał w Chinach lub ich sytuacja jest zależna od ceny produktów, które z Chin sprowadzają.

Wiele firm, posiadających swoje fabryki w Chinach, już teraz przenosi je do tańszych rejonów Chin lub innych krajów Azji. W wypowiedzi dla telewizji CNN, jeden z amerykańskich przedsiębiorców, obracających kapitałem na rynku chińskim, zapytany o obecną sytuację gospodarczą w Chinach, powiedział, że "przechodzą one teraz bardzo trudny okres, a wielkie firmy zaczynają stamtąd uciekać.". Dodał także, że "ma 15 dużych klientów, a jego zadaniem jest dać im jak najlepszą radę, więc mówi im, żeby nałożyli na głowy kaski, bo będzie strasznie."

Shenzhen / Fot. ASDFGHJ, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Shenzhen_2009.pngNa razie chińskim kryzysem najbardziej dotknięte zostały firmy z rejonu byłej wioski rybackiej Shenzhen, w której dziś znajduje się tysiące fabryk, produkujących towary wyłącznie na eksport. Jest wśród nich także firma Faxconn Technology, produkująca iPhony oraz iPody dla Apple, która - tak jak Honda Motor i Toyota Motor - w reakcji na wiele samobójstw wśród pracowników, zdecydowała się podnieść dwukrotnie ich miesięczne wynagrodzenia, do 290 dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Chyba za wcześnie prognozować koniec wyrobów „made in China”, o czym zresztą świadczą przykłady ekspansji wyrobów chińskich w Polsce, przytoczone przez dwóch komentatorów. Skoro Chińczycy z takim poświęceniem zdobyli możliwości masowej produkcji przemysłowej, wcale lekkomyślnie z tego nie zrezygnują, zwłaszcza, że w niektórych asortymentach osiągnęli już dobre wyniki jakościowe (zwłaszcza odzież, obuwie, nawet komputery). W wielu produktach nie dorównują jeszcze produkcji konkurencji z rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Ale to też szybko może się zmienić, bo Chińczycy są najwyraźniej otwarci na postęp technologiczny i innowacje naukowo-techniczne. Powiem, że w odróżnieniu od nie tyle Polaków, ile współczesnej Polski. (Co my właściwie potrafimy jeszcze robić dobrze i względnie tanio ?). Pogłoski o ograniczeniu dostaw towarów chińskich mogą być dobrą formą ich promocji. Faktem jest, że koszty produkcji w Chinach będą rosły, ale nie aż tak, jak w „rozbuchanych” krajach kapitalistycznych. Możliwy jest scenariusz, że kraje rozwinięte, w obawie przed konkurencją, mogą stosować praktyki protekcjonistyczne, ale jest to chyba mało realne, gdyż podważałoby fundamenty gospodarki, na której aktualnie oparty jest świat. I jeszcze dwie końcowe konstatacje. Pierwsza, gdyby nie chińskie wyroby Polakom żyłoby się znacznie bardziej ubogo z niedorozwiniętym i wcześniej rozwalonym idiotycznymi reformami przemysłem. Konstatacja druga to, uczmy się od Chińczyków otwartości na postęp technologiczny innowacje naukowo – techniczne. Ale konkurujmy w czym innym niż obejmuje ich masowa produkcja, bo w tym zakresie nie mamy szans.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.07.2010 16:44

A u nas też otworzono Market i to właśnie Chiński . Już się władze Chińskie postarają aby ich gospodarka rosła w siłę! A pomogą im w tym Amerykanie ,Rosja i Europa. Nawet można już kupić ziemniaki ,,Made in China,,.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jaki koniec w Jaworznie jest właśnie otwierana wielka hurtownia chińskich towarów w przyszłości Chińczycy planują jeszcze dwie takie otworzyć. Na dodatek tworzy się tu chińska enklawa kto zamierza pracować w chińskiej hurtowni to jest wymagana znajomość J. chińskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie też nie podoba się ,kiedy nasi przedsiębiorcy nie mogą nic zarobić ,bo zalewa nas Chińska taniocha .

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i zagadka: "Jakie są 3 najpopularniejsze słowa świata", razem z rozwiązaniem: "Made in China" przestaną być aktualne ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.