Facebook Google+ Twitter

Koniec instytucji Szczecin 2016

Po tym, jak w październiku ubiegłego roku Szczecin nie przeszedł do II etapu rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, radni miasta zaczęli mówić o likwidacji instytucji "Szczecin 2016".

Dzisiejsze spotkanie w Wili Lentza / Fot. Andrzej SadowskiMiasto przyznało instytucji „Szczecin 2016” na 2011 rok wstępnie 2,4 mln zł. Instytucja miała działać dalej i koordynować wiele projektów kulturalnych. Po długiej dyskusji na komisji kultury i wprowadzeniu poprawek do budżetu, radni miasta Szczecina na niedawnej sesji budżetowej przyznali tej instytucji tylko 400 tys. zł, dając jej tym samym wotum nieufności.

W tej sytuacji podczas poniedziałkowego spotkania dyrektora instytucji "Szczecin 2016" Marka Sztarka i Krzysztofa Soski, zastępcy prezydenta ds. kultury, podjęto jedyną słuszną decyzję o likwidacji tej instytucji. W środę na komisji kultury prezydent Szczecina ma przedstawić koncepcję likwidacji instytucji "Szczecin 2016", gdyż przyznane środki ledwo wystarczą do końca lutego, nie wspominając kosztów procesu likwidacji tej instytucji.

Dzisiaj o godz. 16.00 spotkali się przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń związanych poprzez siedzibę, czy wspólne projekty z instytucją Szczecin 2016 oraz ludzie kultury, artyści i sympatycy aby zaprotestować przeciwko zamknięciu instytucji "Szczecin 2016", wyrazić swoje opinie na temat likwidacji, ewentualnie przedstawić argumenty przeciwko likwidacji.

Otwierając spotkanie, Marek Sztark, dyrektor instytucji Szczecin 2016, oświadczył m.in., że Nie obyło się bez wywiadów uczestników spotkania dla telewizji Szczecin / Fot. Andrzej Sadowskioczywiście nie chciałby zamknięcia tej instytucji, ale biorąc pod uwagę jej budżet, prowadzenie dalszej działalności jest praktycznie niemożliwe. Następnie wypowiadali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy korzystali, czy to z pomieszczeń instytucji Szczecin 2016, czy dotacji do swoich projektów, protestując przeciwko likwidacji instytucji Szczecin 2016.

Jednak postronny obserwator łatwo zauważyłby, że zebrani protestowali raczej, przeciwko ewentualnemu końcu możliwości korzystania z pomieszczeń (m.in. w Wili Lentza) i dotacji instytucji Szczecin 2016 do swoich projektów. Gdyby ktoś ich zapewnił, że pomieszczenia, uprawnienia i możliwości finansowe instytucji Szczecin 2016, zostaną przeniesione na inną instytucję, protesty by umilkły.

Podczas spotkania głos zabrał także Krzysztof Soska, zastępca prezydenta ds. kultury. Powiedział obrazowo: „Posypmy głowę popiołem i powiedzmy sobie szczerze, że nie udało się nam przekonać ani komisji konkursowej, ani naszej rady miasta. Oni uznali, że ten projekt nie jest wiarygodny. Projekt ESK 2016, wyzwolił pozytywną energię, teraz trzeba popracować nad koncepcją, która pozwoli na kontynuację działalności organizacjom pozarządowym".

W tym sensie wypowiedział się też Paweł Bartnik ze Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Koniec instytucji Szczecin 2016, to nie koniec działań i projektów realizowanych przez tą instytucję. Na pewno jakaś organizacja pozarządowa przejmie spuściznę i rozpoczęte projekty instytucji Szczecin 2016. Problem może być tylko z kontynuacją umów o współpracy transgranicznej miedzy organizacjami pozarządowymi w Polsce i Niemczech.

Radni o likwidacji instytucji "Szczecin 2016" będą jeszcze rozmawiać na środowej komisji kultury.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niby wszystko ma swój początek i koniec!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.