Facebook Google+ Twitter

Koniec irlandzkiego snu. Wyspiarze proszą o zagraniczną pomoc

Na nic zdały się zapewnienia władz Irlandii o jej stabilnej sytuacji budżetowej. Szef irlandzkiego rządu wciąż powtarzał, ze “zielona wyspa” nie potrzebuje międzynarodowej pomocy, po czym zmienił zdanie i poprosił Unię Europejską o finansowe wsparcie.

Irlandzka ekonomia potrzebuje poważnych zmian, na które ciężko będzie się zgodzić jej obywatelom, którzy zdążyli już przyzwyczaić się do życia w luksusie. / Fot. SteuveFE, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license. Wikimedia CommonsZ ekonomicznego punktu widzenia, pojecie “zielonej wyspy”, w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej Irlandii, traci zupełnie swój sens. Niedościgniony - do niedawna także dla Polski - wzór wielkiego sukcesu gospodarczego boryka się z ogromnymi problemami budżetowymi. Władze po raz pierwszy oficjalnie ogłosiły, że bez pomocy z zewnątrz irlandzka gospodarka po prostu upadnie i z prośbą o udzielenie finansowego wsparcia zwróciły się do Unii Europejskiej.

W chwili obecnej w Brukseli trwają - zapewne zacięte - negocjacje na temat warunków finansowej pomocy oraz jej całkowitej wysokości. Jeżeli negocjacje te powiodą się, pierwsze pieniądze od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego popłyną do Irlandii już w przyszłym roku. Za rozdysponowanie wszystkich środków ze specjalnie na ten cel utworzonego funduszu odpowiadać będzie Europejski Bank Centralny.

By liczyć na blisko 100 mld euro pożyczki, Irlandia musi oddać odpowiedzialność za budżet w ręce Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Już teraz Europejski bank Centralny w trybie pilnym sprawdza stan finansów czołowych irlandzkich banków. / Fot. Jess47200, public domain - Wikipedia Commons.Cytowany m.in. przez “Belfast Telegraph”, przedstawiciel Unii Europejskiej powiedział nieoficjalnie, ze “mówi się o 80-90 miliardach euro”. Już teraz wiadomo, że przez kolejne trzy lata Irlandia otrzymywać będzie każdego roku pożyczkę w wysokości 19 mld euro. Reszta wynegocjowanej kwoty zostanie w dużej mierze przeznaczona na dokapitalizowanie banków, znajdujących się obecnie w fatalnej kondycji.

Dużym wsparciem może okazać się oferta brytyjskiego rządu, który udzieli Irlandii 8 mld dodatkowej pomocy, co wcześniej uzgodnione zostało z władzami Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ludwik Witkowski
  • Ludwik Witkowski
  • 22.11.2010 19:03

A moj sen po wygranej w Milionerii nadal trwa :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.