Facebook Google+ Twitter

Koniec kolejek w warszawskich urzędach?

1 maja warszawski Ratusz uruchomił dla swoich mieszkańców Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP). Dzięki niej mieszkańcy będą mogli składać podania przez internet.

Na pewno każdy z nas czuje wstręt i zdenerwowanie, gdy mija termin rozliczenia z urzędem skarbowym, zapłacenia podatku, zarejestrowania samochodu czy złożenia wniosku o wydanie dowodu. Biurokracja w Polsce jest ogromna a załatwienie nawet najprostszej sprawy wymaga ogromnej cierpliwości. Mimo obietnic kolejnych rządów sytuacja nie ulega znaczącej poprawie. Wystarczy zapytać osoby, które mają zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Warszawa, jako stolica i największe miasto, również ma w kwestii obsługi mieszkańców sporo do nadrobienia. Tym bardziej zasługuje na uwagę decyzja władz, mająca na celu w sposób znaczący poprawić szybkość i skuteczność pracy urzędu. Jak zatem ESP może nam pomoc?

Podstawowym warunkiem jest posiadanie przez petenta elektronicznego podpisu. Po przesłaniu pisma do Urzędu Miasta, składający podanie otrzyma drogą mailową odpowiedni dokument potwierdzający wniesienie sprawy do urzędu (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru).

Wszystkie wzory pism, wraz ze szczegółowymi objaśnieniami dotyczącymi załatwiania poszczególnych spraw, instrukcjami, jak wypełnić wniosek oraz podstawami prawnymi, zostaną zamieszczone na internetowej stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu.
Ratusz m. st. Warszawy, ul. Plac Bankowy. / Fot. Dariusz Nowosielski
Warszawski Ratusz obiecuje, że katalog spraw będzie sukcesywnie rozbudowywany. Do tej pory za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej można składać podania m.in. w sprawach prowadzenia działalności gospodarczej (wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego dane objęte ewidencją działalności gospodarczej, zgłoszenie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej), sprawach obywatelskich (wniosek o
udostępnienie danych ze zbiorów meldunkowych, zbioru PESEL, ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych, wniosek o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców), udostępniania informacji publicznej oraz działalności Urzędu Stanu Cywilnego (wniosek o wydanie odpisu aktu urodzenia).

Dodatkowym udogodnieniem dla mieszkańców jest wymiana elektronicznej korespondencji miedzy Ratuszem a innymi instytucjami użyteczności publicznej, m.in. Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Regionalną Izbą Obrachunkową, Głównym Urzędem Statystycznym i Generalnym Inspektoratem Ochrony Danych Osobowych.
- W tym celu zakupiono zestawy do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego dla przedstawicieli stołecznego Ratusza. W kwalifikowany podpis elektroniczny w Urzędzie m.st. Warszawy na początku maja zaopatrzonych będzie 8 urzędników (Prezydent Miasta, Zastępcy Prezydenta, Sekretarz, Skarbnik oraz kierownictwo Gabinetu Prezydenta) a docelowo – wszyscy Urzędnicy, którym podpis elektroniczny jest niezbędny do wykonywania obowiązków służbowych - czytamy na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Warto przypomnieć, ze internet jest wykorzystywany w pracy ratusza, choć na mniejsza skale. Za pomocą strony internetowej www.um.warszawa.pl jesteśmy w stanie zarejestrować firmę, zmienić jej dane, odszukać interesujących nasz przedsiębiorców. Bardzo pożyteczna jest możliwość zarejestrowania lub wyrejestrowania samochodu oraz dostępność wniosków i zezwoleń o sprzedaż alkoholu.
Wobec coraz szybciej postępującej informatyzacji kraju podobne pomysły zasługują na brawa i jak największe promowanie. Takie rozwiązanie problemu kolejek coraz bardziej zbliża nas do krajów zachodnioeuropejskich, gdzie podobne praktyki są codziennością. Informatyzacja to jedna sprawa, a tworzenie jasnego, przyjaznego obywatelom prawa to drugie. W tej kwestii jesteśmy nadal na szarym końcu Europy, warto wiec zwrócić szczególną uwagę na to, by działania na rzecz poprawy tego stanu rzeczy rozłożone były równomiernie. Gdy tak się stanie, z pewnością wizyta w najbliższym urzędzie nie będzie dla nas kolejną udręką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.