Facebook Google+ Twitter

Koniec korków w Chinach? Ma to zagwarantować "autobuso-tramwaj"

Chińska firma Shenzhen Hashi Future Parking Equipment Co., Ltd, zaprojektowała rewolucyjny, dwupoziomowy pojazd (połączenie autobusu i tramwaju) o wysokości 4,5 metra i szerokości 6 metrów.

Ten dziwaczny pojazd ma poruszać się po torach,umieszczonych po obu stronach ulicy.

Pierwszy poziom da możliwość swobodnego przejazdu samochodom do 2 metrów wysokości, a drugi pomieści od 1,2 tys. do 1,4 tys. pasażerów. Pojazd jest ekologiczny, ma go napędzać energia elektryczna zasilana bateriami słonecznymi. Jego prędkość ocenia się na średnio 40 km/h - podaje parismatch.com.

Wszystko to teoretycznie bez tamowania ruchu ulicznego. Mówi się, że ten wynalazek zredukuje uliczne korki na głównych drogach o 25, do 30 proc.
To jednak nie wszystko. "autobuso-tramwaj" ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jest wyposażony w czujniki generujące fale ultrasonograficzne, aby zapobiec wjechaniu pod niego samochodom wyższym niż 2 metry. Zamontowane są również czujniki ostrzegające przed niebezpiecznym zbliżeniem się samochodów do torów, po których porusza się "autobuso-tramwaj".

Brzmi jak marzenie, lecz drogie marzenie. Prototyp ma kosztować 500 mln Juanów, czyli 56 mln euro. Czy tak mogą w przyszłości wyglądać nasze ulice?Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy projekt "autobuso-tramwaju", same zalety...Chińczycy powinni go szybko zrealizawać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chińczycy wykształceni w zachodnich uczelniach, często zdobyciu kilkuletniej praktyce naukowej w krajach Zachodu, wracają do swojego państwa i zaczynają wprowadzać nowatorskie pomysły techniczne u siebie. Tak było zapewne i tym razem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 16.02.2012 12:18

pozostaje problem estakad, wiaduktów, jednak chińczycy sobie poradzą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.