Facebook Google+ Twitter

Koniec legendy londyńskiej “Murder One”

Narastający kryzys finansowy powoli odciska swe piętno. Jedna z najstarszych księgarni-antykwariatów ze sławnej Charing Cross Road w Londynie - legendarna “Murder One” właśnie ogłosiła swoje zamknięcie.

 / Fot. ScreenOd ponad 40 lat londyńska Charing Cross Road to szczególne miejsce przyciągające co roku miliony miłośników książek i starodruków. Specjalizujący się w powieściach kryminalnych i romansach, kultowy “Murder One”, był jednym z najbardziej cenionych domów księgarskich, który nie tylko stał na straży pojawiających się nowości czytelniczych, ale także pełnił rolę organu opiniotwórczego.

Właściciel, Maxim Jakubowski tłumaczy powód tak radykalnej decyzji przede wszystkim zmianą kulturową, jaka dokonała się w ostatnich latach w brytyjskim społeczeństwie i internetową ekspansją wielkich molochów takich, jak m.in Amazon.com. Nie bez znaczenia okazały się jednak trudne warunki ekonomiczne, panujące zarówno na Wyspach, jak i na arenie gospodarki światowej.

Planujący przejście na emeryturę Jakubowski od dłuższego czasu próbował znaleźć nowego właściciela - następcę, negocjując m.in. z Lehman Brothers. Niestety, wydarzenia ostatnich miesięcy, jakie miały miejsce na międzynarodowej scenie ekonomicznej skutecznie zniechęciły potencjalnych inwestorów.

Dla wielu miłośników to przełomowy moment w historii londyńskich “bookshopów”, którzy z żalem podkreślają, iż Charing Cross Road już nigdy nie będzie taka sama bez "Murder One".

Źródło: guardian.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.