Facebook Google+ Twitter

Koniec magii krakowskiego Kazimierza?

Trzy zabytkowe kamienice przy ulicy Józefa 9 i 11 oraz Bożego Ciała 24 na Kazimierzu już niebawem mogą zamienić się w centrum hotelowe-konferencyjne. Na bruk wylecieć ma 300 osób, a kilkanaście magicznych pracowni, galerii i knajpek zostanie zlikwidowanych.

 / Fot. Hstoffels/CC BY-SA 3.0Właścicielem budynków jest Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich. Problemy ich mieszkańców zaczęły się gdy kamienice na okres 70 lat wydzierżawiła firmie The Silva House, która chce przekształcić je w luksusowe centrum hotelarsko-konferencyjne. Nowi administratorzy rozpoczęli podwyższanie czynszów. - Chodzi o to by wpędzić lokatorów w długi, za które można ich będzie łatwo eksmitować - wyjaśnia Dorota Wnęk, z organizacji lokatorskich. Jak zapowiedziała administracja "opróżnienie budynków" może zająć nawet dwa lata. Do tego czasu właściciele mieszczących się na parterze punktów usługowych mogą spać spokojnie. Kilkaset osób zamieszkujących kamienicę już nie.

Lokatorzy kamienic z ul. Józefa oraz Bożego Ciała, zostaliby wyrzuceni zapewne jak wielu im podobnych, bez większego szumu, gdyby nie fakt, iż na parterach kamienic działają urokliwe pracownie i galerie - m.in. Jagamakota, Psotatota, Galeria Sztuki Naiwnej, Art Factory czy pub Eszeweria. To prowadzący je zrzeszeni w projekcie Ulica Józefa wraz z organizacjami lokatorskimi i anarchistycznymi starają się zablokować proces "opróżniani kamienic". Sprawa jest niestety niezwykle trudna, ponieważ właścicielem nieruchomości jest klasztor, który w swoich decyzjach jest autonomiczny.

Organizujący protest zbierają obecnie podpisy pod petycją adresowaną m.in. do władz Krakowa oraz Kurii. Piszą w niej:

Kraków, który był zawsze stolicą kultury i tradycji ma historyczny i moralny obowiązek chronić swoje dziedzictwo. Oczekujemy wsparcia wszelkich działań społecznych, pozwalających wspomóc akcję zachowania charakteru ulicy Józefa, która jest ważnym elementem urbanistycznym i kulturalnym dzielnicy Kazimierz.

Petycję podpisać można na w lokalach przy ulicy Józefa lub za [pośrednictwem internetu na stronie: http://www.petycjeonline.com/ulica_jozefa_w_krakowiePetycje.com

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

9535
  • 9535
  • 14.08.2011 09:17

Majchrowski to kanalia....

Komentarz został ukrytyrozwiń
9535
  • 9535
  • 14.08.2011 09:17

Majchrowski to kanalia....

Komentarz został ukrytyrozwiń
NeoP
  • NeoP
  • 13.08.2011 22:29

Pieniądz rządzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.