Facebook Google+ Twitter

Koniec marzeń Katowic o uregulowaniu kwestii handlu obnośnego

Koniec marzeń władz miasta Katowic o uregulowaniu kwestii handlu obnośnego. Wojewoda śląski unieważnił uchwałę rady miasta, która miała uregulować kwestię nielegalnych handlarzy.

Problem z nielegalnym handlem ma większość dużych miast Polski. Najlepiej skalę kłopotu, z jakim muszą się mierzyć Katowice unaoczni wszystkim fakt, że w zeszłym roku w Katowicach strażnicy miejscy za handel w miejscach niedozwolonych wystawili kilkaset mandatów, a do sądu grodzkiego skierowali ponad sto spraw.

Jednak dużo gorzej wygląda już kwestia egzekwowania kar. Jak przyznaje rzecznik katowickiej Straż Miejskiej Krzysztof Król: "Skuteczność egzekwowania sankcji nałożonych za handel w miejscach niedozwolonych jest marna - mówimy tu o mandatach karnych, których ukarani najczęściej nie płacą, bo najczęściej są to osoby bezrobotne i dodatkowo pozbawione środków do życia".

Warszawa handluje na ulicy

Dzisiaj najlepsze rozwiązania wobec nielegalnych handlarzy zdaniem Króla zostały wprowadzone w Gdańsku i Łodzi. Rady tych miast wprowadziły uchwały, wskazujące precyzyjnie miejsca przeznaczone do handlu zaznaczając, że sprzedaż w innych miejscach niż w tych wyznaczonych będzie surowo karana. Na tej podstawie urzędnicy w asyście strażników miejskich mają prawo osobom handlującym w miejscach niedozwolonych usunąć towar oraz wystawić mandat w wysokości do 500 zł.

Władze miasta Katowic chciały w sposób podobny rozwiązać problem z nielegalnymi handlarzami jak uczyniono to w Gdańsku i Łodzi. W związku z tym 31 stycznia 2011 rada miasta Katowic wprowadziła prawo podobne do tych, jakie obowiązuje w Gdańsku i Łodzi. Jednak podjęta przez radę Katowic uchwała została zakwestionowana przez Wojewodę Śląskiego. Powód? Zdaniem wojewody włodarze miasta, wprowadzając takie prawo, przekroczyli uprawnienia, jakie daje im ustawa o samorządzie gminnym.

Rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach Krzysztof Król sprawę komentuje krótko: „Z takiego rozwiązania cieszyć się mogą tylko nielegalni handlarze".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ja
  • ja
  • 18.03.2011 09:17

Jeśli nie wyznaczy się miejsc do handlowania, i nie będzie surowych kar za handel w niedozwolonym miejscu to na nic nam remonty, przebudowy centrum Katowic - bo tu skrzynki z owocami, warzywami, ciuchy itp. zeszpecą wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
xx
  • xx
  • 17.03.2011 16:27

Dobrze by było zrobić z tym handlem porządek, przed dworcem to był brud i smród , przejść nie szło

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.