Facebook Google+ Twitter

Koniec milionowych premii dla bankierów? Parlament Europejski zdecyduje

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-02 11:12

Wycofanie ze sprzedaży mięsa sklonowanych zwierząt, zapobieganie wyciekom ropy, ograniczenie zarobków bankierów - to tylko niektóre kwestie, którymi zajmie się Parlament Europejski podczas swej najbliższej sesji (5-8 lipca) w Strasburgu.

Parlament Europejski za ograniczeniem premii bankierów
W przyszłym tygodniu Parlament wypowie się na temat porozumienia w sprawie dyrektywy dotyczącej wymogów kapitałowych i wynagrodzeń. Zgodnie z wolą sprawozdawcy uzgodniony z Radą tekst proponowanej dyrektywy zawiera ograniczenia wysokości premii i bonusów urzędników bankowych. Banki powinny również utrzymywać większe rezerwy kapitałowe, które pomogłyby im przetrwać zawirowania na rynku finansowym.

Wzmocnienie nadzoru nad organizacjami finansowymi
We wtorek deputowani przedyskutują propozycje zakładające wzmocnienie nadzoru nad organizacjami finansowymi oraz zwiększenie kompetencji kontrolnych przynależnych unijnym instytucjom. Głosowanie w tej sprawie zostanie przeprowadzone w środę.

Walka z terroryzmem: nowa propozycja porozumienia SWIFT
Cztery miesiące temu Parlament odrzucił porozumienie w sprawie wymiany danych bankowych SWIFT ze Stanami Zjednoczonymi. W tym tygodniu Izba może zatwierdzić zmieniony tekst wypracowany w drodze negocjacji z Radą i Stanami Zjednoczonymi. Posłowie domagają się klauzul zabezpieczających przed niewłaściwym wykorzystywaniem danych osobowych. uważają, że UE powinna posiadać system, który umożliwi wstępne przetwarzanie danych przekazywanych do USA.

Prawa pasażerów podróżujących drogą morską i lądową
Osoby podróżujące drogą morską zyskają nowe prawa podobne do tych zapisanych w europejskiej karcie praw pasażera lotniczego. Wstępne porozumienie z Radą zostanie najprawdopodobniej zatwierdzone podczas sesji plenarnej w nadchodzącym tygodniu. Nowe przepisy obejmują rekompensaty za opóźnienia, odwołania podróży i wypadki, a także obowiązkową nieodpłatną pomoc dla niepełnosprawnych pasażerów.

Nowa żywność: mięso ze sklonowanych zwierząt znika z menu
Sprzedaż mięsa i nabiału pochodzącego od sklonowanych zwierząt i ich potomstwa może zostać zakazana w całej Europie. Wiele będzie zależało od tego czy Parlament zaakceptuje poprawki do legislacji dotyczącej nowej żywności zaproponowane przez parlamentarną komisję środowiska. Członkowie komisji pod przewodnictwem Kartiki Liotard (GUE, NL) zaproponowali również, aby żywność produkowana przy użyciu nanotechnologii obowiązkowo podlegała ocenie ryzyka i była odpowiednio oznakowana.

Surowsze zasady dotyczące emisji gazów przemysłowych i ochrony środowiska
Czystsze powietrze i sprostanie zobowiązaniom dotyczącym ochrony środowiska to główne cele zmian w przepisach dotyczących wymogów środowiskowych instalacji przemysłowych w UE. Surowsze limity emisji zostały zaproponowane zwłaszcza w odniesieniu do pyłu, tlenku azotu i tlenków siarki, które są szczególnie szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.

Parlament popiera wniosek Islandii o członkostwo w UE
Niedawna decyzja państw UE o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Islandią będzie przedmiotem głosowania w Parlamencie Europejskim. Perspektywa przyjęcia Islandii jako 28 członka UE została entuzjastycznie powitana przez parlamentarną komisję spraw zagranicznych. Członkowie komisji podkreślili konieczność rozwiązania kwestii spłaty zadłużenia wobec rządów brytyjskiego i holenderskiego na drodze bilateralnych porozumień.

Parlament zagłosuje nad przyszłością służby dyplomatycznej UE
Porozumienie osiągnięte przez parlamentarnych negocjatorów w sprawie organizacji i funkcjonowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) zostanie przegłosowane w we wtorek w komisji spraw zagranicznych oraz w czwartek podczas posiedzenia plenarnego.

Koniec handlu nielegalnie wycinanym drewnem
Obecnie konsumenci nie mogą mieć pewności, czy meble, które kupują w sklepie nie zostały wykonane z drewna pochodzącego z nielegalnej wycinki. Taki surowiec stanowi około 20% całego rynku drzewnego UE. Długo oczekiwana legislacja w tej dziedzinie daje nadzieje na zatrzymanie nielegalnej wycinki drzew i ukaranie pozbawionych skrupułów sprzedawców.

Wycieki ropy naftowej - ryzyko, odpowiedzialność i sposoby zapobiegania
Katastrofa ekologiczna w Zatoce Meksykańskiej stała się impulsem dla parlamentarzystów do przeprowadzenia wraz z przedstawicielami Rady i Komisji Europejskiej debaty na temat wydobycia ropy naftowej oraz procesu jej ekstrakcji. Dyskusja na ten temat została zaplanowana na środę wieczór.

Hiszpania podsumowuje prace, Belgia przedstawia własne priorytety
We wtorek na forum Parlamentu Europejskiego odchodząca prezydencja hiszpańska przedstawi wnioski i ocenę ostatnich sześciu miesięcy sprawowania przewodnictwa w Unii. Podczas tego posiedzenia premier Zapatero o tym, co udało się osiągnąć podczas pierwszych sześciu miesięcy współpracy trojki Hiszpania - Belgia - Węgry.

Polityka rolna po 2013 roku: bardziej konkurencyjna i przyjazna środowisku
Parlament przedstawi zalecenia do sposobów reformowania i finansowania polityki rolnej po roku 2013, aby europejskie rolnictwo mogło sprostać wyzwaniom związanym z walką z ocieplaniem klimatu, restrykcyjnymi normami bezpieczeństwa i jakości żywności oraz globalnej konkurencji. Komisja Europejska przedstawi plan reformy WPR jesienią.

Zwiększyć zaangażowanie społeczności lokalnych we wdrażanie strategii na rzecz Morza Bałtyckiego
Posłowie wzywają do zwiększenia zaangażowania społeczności lokalnych we wdrażanie strategii dla Morza Bałtyckiego. W rezolucji, która przyjmą posłowie w Strasburgu Parlament wzywa do lepszego zarządzania funduszami na ochronę środowiska i rozwój infrastruktury.

Czy Litwę czeka postępowanie w sprawie naruszenia prawa wspólnotowego?
Komisja prawna Parlamentu Europejskiego rekomenduje Izbie zwrócenie się do Komisji Europejskiej o interwencję u władz Litwy oraz - jeśli okaże się to koniczne - o wszczęcie postępowania przeciwko Litwie w sprawie naruszenia artykułu 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej


Andrzej Sanderski, biuro prasowe Parlamentu Europejskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.