Facebook Google+ Twitter

Koniec Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji?

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w Sejmie trwają konsultacje w sprawie kolejnej poważnej reformy - rozdzielenia kompetencji, które na chwilą obecną kumulują się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

MSWiA znów się zmienia / Fot. MSWiAMarek Biernacki był szefem MSWiA, teraz przewodniczy Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Zapytany o projekt reformy, w udzielonym "DGP" wywiadzie mówi: Jest to nieuchronne. Najważniejszym problemem przed jakim stoi ten organ administracji publicznej, jest obecnie wydostanie się z nadmiaru kompetencji, który czyni do dysfunkcjonalnym. PO mówi, że ma już gotowy projekt reformy mającej usprawnić działanie państwa.

Utworzone w 1994 roku MSWiA było jednym z najważniejszych resortów, którego "posiadanie" przez określoną siłę polityczną miało dodatkowo świadczyć o jej prestiżu i stanowisku w rządzie. Niestety, ze względu na swoje ogromne możliwości, ministerstwo ma naprawdę związane ręce. Jak w większości tego typu tworów naszego systemu politycznego, eksperyment udał się tylko połowicznie.

Przy bardzo dużej ilości powiązań wewnątrz siatki MSWiA, nie udało rozdzielić kompetencji tak, by się nie dublowały i nie tworzyły sytuacji konfliktowych (ze względu na przyznanie danej kompetencji różnym organom, przydzielenie zbyt wielu obowiązków, niedookreślenie ich itd.).
W MSWiA sytuacja tego typu to poważny problem, gdyż tu właśnie decyduje się o sprawach fundamentalnych dla państwa - jak chociażby stabilność i bezpieczeństwo.

Wśród pomysłów na reformę, dla której jak mówi "DGP" nie trudno będzie o zwolenników, wymienia się przede wszystkim podzielenie kompetencji obecnego MSWiA pomiędzy biura ministra spraw wewnętrznych a premiera.

W gestii tego pierwszego byłoby bezpieczeństwo konstytucyjne państwa oraz nadzór służb: Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, BORu i ABW.

Odciążony w ten sposób premier odpowiadałby zaś za sprawną administrację państwową i wojewodów [do: Głównego Urzędu Administracji Publicznej lub resortu rozwoju regionalnego].
Agencja Wywiadu mogłaby zostać dołączona do MSZ, albo nadal być nadzorowana przez premiera. Podobnie CBA- choć niewykluczona jest jego połączenie z generalnym inspektorem informacji finansowej i Wywiadem Skarbowym. [do: ministerstwa finansów].

CBA miałby dodatkowo zająć się analizą i raportowaniem stanu bezpieczeństwa gospodarczego państwa.

www.gazetaprawna.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

W sumie to racja Barbaro. + dla PO za realizację założeń programowych(szkoda mi tylko że są to kwestie związane ze zwiększeniem liczy urzędników)
Nież żyje administracja publiczna i wspaniała nasza Polska biurokracja!
Panowie i Panie rządzący przed dorwaniem się do władzy powinni moim zdaniem udać się na kursy doszkalające w zakresie organizacji i zarządzania(zapraszam na UJ), aby dowiedzieć się na czym tak na prawdę polega "dobre zarządzanie państwem".
Na pewno nie najlepszym wyjściem jest mnożenie kolejnych ministerstw. Chaos można likwidować w zupełnie inny sposób:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

...niech żyje Administracja Publiczna...taśma produkcyjna..ulepszanie, usprawnianie, oddzielanie kompetencji...a pieniążki płyną - reforma w tą, reforma w tamtą...nowe znaki firmowe, oznakowania, materiały promocyjne...podobno MON zamówił cukiereczki - krówki w limitowanej serii - moro...krówka w nowe, lepsze, maskujące ciapki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak tak, ale wiesz, w ostatnich wyborach była o tym mowa. w programie ta kwestia była poruszana. więc jakby nie ma zdziwienia co do tego, że ten wątek się pojawił. Ludzie głosując na PO zgodzili się jakby na zamiar rozdzielenia MSWiA ;)
a to, że może być to kolejny pomysł do obsadzenia urzędników... to inna sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może to kolejny pomysł na obsadzenie masy P(O)artyjnych urzędników, nie pomyślałaś o tym Barbaro?
Dysfunkcjonalność to cecha całego naszego państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest zaskoczeniem. PO w swoim programie wyborczym miało punkt o rozdzieleniu MSWiA na dwa ministerstwa i wzmocnieniu kompetencji ministra spraw wewnętrznych. Zastanawiałam się nawet czy zrealizują tę obietnicę. Może to właśnie krok do tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.