Facebook Google+ Twitter

Koniec Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji?

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", w Sejmie trwają konsultacje w sprawie kolejnej poważnej reformy - rozdzielenia kompetencji, które na chwilą obecną kumulują się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

MSWiA znów się zmienia / Fot. MSWiAMarek Biernacki był szefem MSWiA, teraz przewodniczy Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Zapytany o projekt reformy, w udzielonym "DGP" wywiadzie mówi: Jest to nieuchronne. Najważniejszym problemem przed jakim stoi ten organ administracji publicznej, jest obecnie wydostanie się z nadmiaru kompetencji, który czyni do dysfunkcjonalnym. PO mówi, że ma już gotowy projekt reformy mającej usprawnić działanie państwa.

Utworzone w 1994 roku MSWiA było jednym z najważniejszych resortów, którego "posiadanie" przez określoną siłę polityczną miało dodatkowo świadczyć o jej prestiżu i stanowisku w rządzie. Niestety, ze względu na swoje ogromne możliwości, ministerstwo ma naprawdę związane ręce. Jak w większości tego typu tworów naszego systemu politycznego, eksperyment udał się tylko połowicznie.

Przy bardzo dużej ilości powiązań wewnątrz siatki MSWiA, nie udało rozdzielić kompetencji tak, by się nie dublowały i nie tworzyły sytuacji konfliktowych (ze względu na przyznanie danej kompetencji różnym organom, przydzielenie zbyt wielu obowiązków, niedookreślenie ich itd.).
W MSWiA sytuacja tego typu to poważny problem, gdyż tu właśnie decyduje się o sprawach fundamentalnych dla państwa - jak chociażby stabilność i bezpieczeństwo.

Wśród pomysłów na reformę, dla której jak mówi "DGP" nie trudno będzie o zwolenników, wymienia się przede wszystkim podzielenie kompetencji obecnego MSWiA pomiędzy biura ministra spraw wewnętrznych a premiera.

W gestii tego pierwszego byłoby bezpieczeństwo konstytucyjne państwa oraz nadzór służb: Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, BORu i ABW.

Odciążony w ten sposób premier odpowiadałby zaś za sprawną administrację państwową i wojewodów [do: Głównego Urzędu Administracji Publicznej lub resortu rozwoju regionalnego].
Agencja Wywiadu mogłaby zostać dołączona do MSZ, albo nadal być nadzorowana przez premiera. Podobnie CBA- choć niewykluczona jest jego połączenie z generalnym inspektorem informacji finansowej i Wywiadem Skarbowym. [do: ministerstwa finansów].

CBA miałby dodatkowo zająć się analizą i raportowaniem stanu bezpieczeństwa gospodarczego państwa.

www.gazetaprawna.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

W sumie to racja Barbaro. + dla PO za realizację założeń programowych(szkoda mi tylko że są to kwestie związane ze zwiększeniem liczy urzędników)
Nież żyje administracja publiczna i wspaniała nasza Polska biurokracja!
Panowie i Panie rządzący przed dorwaniem się do władzy powinni moim zdaniem udać się na kursy doszkalające w zakresie organizacji i zarządzania(zapraszam na UJ), aby dowiedzieć się na czym tak na prawdę polega "dobre zarządzanie państwem".
Na pewno nie najlepszym wyjściem jest mnożenie kolejnych ministerstw. Chaos można likwidować w zupełnie inny sposób:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

...niech żyje Administracja Publiczna...taśma produkcyjna..ulepszanie, usprawnianie, oddzielanie kompetencji...a pieniążki płyną - reforma w tą, reforma w tamtą...nowe znaki firmowe, oznakowania, materiały promocyjne...podobno MON zamówił cukiereczki - krówki w limitowanej serii - moro...krówka w nowe, lepsze, maskujące ciapki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak tak, ale wiesz, w ostatnich wyborach była o tym mowa. w programie ta kwestia była poruszana. więc jakby nie ma zdziwienia co do tego, że ten wątek się pojawił. Ludzie głosując na PO zgodzili się jakby na zamiar rozdzielenia MSWiA ;)
a to, że może być to kolejny pomysł do obsadzenia urzędników... to inna sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może to kolejny pomysł na obsadzenie masy P(O)artyjnych urzędników, nie pomyślałaś o tym Barbaro?
Dysfunkcjonalność to cecha całego naszego państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest zaskoczeniem. PO w swoim programie wyborczym miało punkt o rozdzieleniu MSWiA na dwa ministerstwa i wzmocnieniu kompetencji ministra spraw wewnętrznych. Zastanawiałam się nawet czy zrealizują tę obietnicę. Może to właśnie krok do tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.